Editura Paideia Incercare de metafizica eshatologica - Nikolai Berdiaev

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-606-748-140-2

Cod Produs: 9786067481402 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aceasta carte, asa cum sugestiv indica si titlul, este o incercare de interpretare gnosologica si metafizica a sfarsitului omului si a lumii.

Potrivit lui Berdiaev omul s-a trezit  „aruncat”  in lume; o lume care i se prezinta, intr-o prima etapa ca o enigma. Nu stie de unde vine, dar isi asuma „indrazneata sarcina” de a descifra semnificatia lumii si a vietii sale.

Intregul proces de cunoastere devine o lupta: Incotro il va purta aceasta cunoastere? Spre sine? Spre o dimensiune pur rationala a existentei? Spre o alta lume exterioara? Cum trebuie inteles sfarsitul acestei lumi?  Si, in definitiv, ce este lumea, o simpla forma de realism naiv? Acestea fiind cateva din intrebarile care ridica probleme si tensiuni in incercarea omului de a gasi un rost si o semnificatie lumii in care s-a trezit.

Aceasta scurta incursiune in argumentarea lui Berdiaev, de la inceputul cartii deschide in urmatoarele capitole (noua, in totalitate) ample directii de cercetare a problemei cunoasterii si a existentei umane, a misterului noutatii si a problemei istorice si a eshatologiei.

„Totul e adancit in misterul Spiritului. Dar in caile Spiritului se produc o autoalienare, o exteriorizare si obiectivare. Creatia lumii prin Dumnezeu este o intelegere obiectivata a misterului Spiritului. Drama traita intre Dumnezeu si om este in interior, o drama tripla. In centru e Fiul Sau, Omul etern. Deznodamantul este dat de Spirit, de Duhul care purcede etern de la Dumnezeu. Ceea ce se numeste lumea creaturilor prezinta o imagine rasturnata a procesului. Din eternitate, Dumnezeu este un triumf al luminii asupra tenebrelor, un triumf al sensului asupra a ceea ce nu are sens, al frumusetii asupra uraciunii, al libertatii asupra necesitatii. Dar in misterul Duhului exista Dumnezeu si Celalalt al Sau. Aceast lucru nu este exprimat complet prin doctrina Absolutului, care nu cunoaste pe Celalalt al lui Dumnezeu si n-are raporturi cu el. Misterul prim este si cel al nasterii lui Dumnezeu in om (care include lumea in el) si nasterea omului in Dumnezeu. Aceasta inseamna, in limbajul nostru imperfect, ca Dumnezeu are nevoie de actul creator al omului. Omul nu este numai pacatos, constiinta pacatului este doar un moment din calea urmata de om si de creator. Tragedia fara iesire a omului, dialectica libertatii, a necesitatii si a harului isi au solutia in Misterul Divin, in Dumnezeirea care este in profunzimi mai mari decat drama ce se petrece intre Creator si Creatie, decat reprezentarile cerului si ale infernului. Aici limba omeneasca tace. Perspectiva eshatologica nu este numai cea a unui sfarsit mai mult sau mai putin precis al lumii, ea este a fiecarui moment de viata. In fiecare din aceste clipe trebuie terminata vechea lume si inceputa cea noua. Duhul sufla prin toata aceasta lucrare. Eonul sfarsitului este revelatia Duhului”.
  • Incercare de metafizica eshatologica - Nikolai Berdiaev

Nikolai Alexandrovici Berdiaev (in rusa Николай Александрович Бердяев; n. 6/18 martie 1874, Kiev, Imperiul Rus – d. 24 martie 1948, Clamart, Franta) a fost un filosof rus care s-a ocupat, cu precadere, de filosofia religiei. Este un important reprezentant al existentialismului.

S-a nascut la Kiev intr-o familie din aristocratia militara. La 14 ani citeste Critica ratiunii pure a lui Kant si Fenomenologia spiritului a lui Hegel. Urmeaza scoala de cadeti din Kiev si apoi Universitatea, unde se imprieteneste cu Leon Sestov. Incepand din 1894 se apropie de marxism. In 1901 este deportat la Vologda, in nord, impreuna cu mai multi studenti social-democrati, dar perioada marxista a lui Berdiaev se apropie de sfarsit. In lucrarea sa Cunoasterea de sine. Incercare de autobiografie filozofica spune: „Stiu bine ce e marxismul, pentru ca nu-l stiu din afara, ci dinauntru, si imi provoaca chinuri.”

Lucrarea Incercare de metafizica eshatologica este expresia gandirii existentialiste a filosofului Nikolai Berdiaev asupra sfarsitului omului si sfarsitului istoriei.