Editura Paralela 45 2700 de exercitii tip grila (limba romana – limba engleza) pentru admiterea in scolile de agenti de politie si subofiteri M.A.I. - Petronela Colbea, Mihaela Timingeriu

Editura: Paralela 45

Autor: Petronela Colbea, Mihaela Timingeriu

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-973-47-3011-7

Stoc epuizat
Cod Produs: 9789734730117 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea de fata se adreseaza in special tinerilor ce doresc sa studieze in cadrul scolilor de subofiteri aflate in subordinea Ministerului Afacerilor Interne, fiind insa utila si celor care doresc sa-si verifice si sa-si consolideze cunostintele de limba romana si de limba engleza, pentru a sustine examene la alte institutii de invatamant superior care propun acest tip de admitere, constand in probe de limba romana si limba engleza, prin subiecte de tip grila.

Lucrarea respecta programele scolare in vigoare, aprobate de Ministerul Educatiei Nationale si cuprinse in manualele de limba si literatura romana actuale, din clasele V-VIII si IX-XII, precum si programele de admitere la Scolile de Agenti de Politie si Jandarmi.

Cartea cuprinde 2700 de exercitii de tip grila cu patru variante posibile de raspuns (1800 de grile pentru notiunile de limba romana si 900 de grile pentru notiunile de limba engleza), organizate in 30 de teste de nivel mediu, ce urmeaza structura subiectelor date in ultimele sesiuni de admitere la scolile sus-mentionate. In finalul cartii, exista o sectiune ce contine raspunsurile corecte pentru fiecare grila, dand astfel candidatilor posibilitatea de a se verifica si de a-si consolida cunostintele.

Lucrarea are un caracter practic, aplicativ, intrucat cele 2700 de grile includ aspecte de tipul celor frecvent aparute in subiectele de examen la scolile enumerate anterior, asigurand astfel o pregatire eficienta si o recapitulare sistematica in vederea promovarii cu bune rezultate a examenului.
  • 2700 de exercitii tip grila (limba romana – limba engleza) pentru admiterea in scolile de agenti de politie si subofiteri M.A.I. - Petronela Colbea, Mihaela Timingeriu