Editura ALL Stop risipa! Deseuri, reciclare, protejarea naturii - Jess French

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-796-174-4

Cod Produs: 9786067961744 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ghidul noii generatii de ecologisti impotriva risipei de zi cu zi

Acest volum captivant si extrem de bine documentat, tiparit cu cerneala vegetala pe hartie din surse responsabile, functioneaza ca un ghid de salvare a planetei prin constientizarea si prevenirea risipei de zi cu zi. Copiii invata care sunt problemele arzatoare cu care se confrunta planeta noastra, dar si cum se pot implica concret. Mai putina risipa inseamna mai putine deseuri, iar gunoiul deja existent poate fi transformat, cu un strop de inventivitate, intr-o adevarata comoara.

In Stop risipa!, Jess French isi asuma misiunea curajoasa de a expune fara menajamente multe dintre realitatile dure cu care ne confruntam astazi. In ceea ce priveste poluarea, defrisarile, risipa resurselor naturale, acumularea si gestionarea deseurilor. Datele pe care le furnizeaza sunt de-a dreptul alarmante!
- Daca ar fi incarcat in camioane, gunoiul aruncat an de an ar fi suficient cat sa umple un convoi de astfel de camioane care sa inconjoare planeta de 24 de ori.
- 91% din tot plasticul fabricat pana in prezent nu a fost inca reciclat.
- Dintr-un robinet deschis, curg in fiecare minut pana la 12 litri de apa.
- In fiecare zi, se arunca pana la 60 de milioane de recipiente de plastic de unica folosinta.
- 45% din productia planetara de fructe si legume ajunge la cos.
- O data pe an, imensa Statie Spatiala Internationala (SSI) trebuie redirectionata din calea deseurilor generate de activitatile omului in cosmos.
- Continuand in acelasi ritm de consum si risipa, in 30 de ani vom genera cu 70% mai multe deseuri decat astazi.

Acestea sunt numai cateva dintre statisticile de impact pe care Jess French le prezinta copiilor. Din fericire, exista solutii simple pentru multe dintre problemele legate de deseuri. Iar cu ajutorul acestei carti, cei mici vor descoperi cum se pot implica pentru a face posibila schimbarea de care are nevoie lumea in care traim. Aflata pe mainile cetatenilor responsabili si bine informati, planeta are toate sansele de a deveni un loc mai placut si mai curat, mai sigur si mai sanatos pentru toate speciile de plante si de animale.

Stop risipa! educa, astfel, noua generatie in spiritul respectului pentru mediu. Totodata, face apel la empatie, dedicare si imaginatie, calitatile nelipsite ale celor care aleg sa integreze reciclarea si protejarea planetei in stilul lor de viata. Textele sunt organizate in paragrafe cu forta persuasiva, usor de inteles, iar fotografiile si ilustratiile imbinate in colaje completeaza in mod creativ acest ghid fascinant si extrem de util.
  • Stop risipa! Deseuri, reciclare, protejarea naturii - Jess French

Jess French este medic veterinar si activista pentru protejarea mediului, dedicandu-si timpul si energia salvarii planetei, dar si formarii noilor generatii in spirit eco.Jess isi aminteste ca una dintre activitatile ei preferate in copilarie era sa se plimbe pe plaja si sa caute comorile pe care valurile le aduceau la mal. Din pacate, inca de atunci, pe langa scoici, cochilii, fosile ale creaturilor marine, se gaseau si multe gunoaie. Astazi, s-au inmultit cu atat mai mult obiectele aruncate de om in natura: sticle de plastic, baloane, ambalaje, chiar colacele de toaleta... Motivata de dorinta de a reduce suferinta planetei si a animalelor afectate dramatic de astfel de comportamente, Jess se implica intr-o serie de actiuni ecologice.Copiii din Marea Britanie si acum din mai multe tari ale lumii o cunosc prin prisma cartilor sale despre impactul deseurilor asupra mediului. De asemenea, Jess realizeaza si emisiuni de televiziune, printre care Minibeast Adventure with Jess.