Editura Corint Secretul fetelor din pod - Marius Gabriel

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-088-459-0

Cod Produs: 9786060884590 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
O poveste plina de profunzime despre credinta oarba, loialitatea fata de familie si despre modul in care dragostea il face pe un barbat sa-si puna la indoiala orice crez de pana atunci.

Max Wolff este unul dintre soldatii de nadejde ai Reichului, fortat acum sa se intoarca acasa, in Kallenheim, dupa o rana teribila la cap. Descopera astfel ca mama lui adaposteste in podul casei doua surori evreice, fugite din Berlin, lucru care il revolta la culme.

Fapta miloasa a mamei lui este in viziunea fiului o tradare abjecta a tot ceea ce reprezinta el. Max si-a dedicat viata nazismului, luptand pentru a sterge rusinea adusa familiei de tatal sau, un pastor care s-a opus fatis regimului lui Hitler si a platit cu viata pentru asta. Ca atare, tanarul soldat considera ca este de datoria lui sa le predea Gestapoului pe cele doua tinere. Dar el ezita si, pe zi ce trece, ii vine tot mai greu sa-si duca planul la indeplinire. In schimb, incepe sa le cunoasca pe fete, ba chiar sa se indragosteasca de una dintre ele, abandonand orice dogma aberanta.

Cand bombardierele Aliatilor apar pe cerul Germaniei, Max trebuie sa se confrunte cu brutalitatea razboiului pentru a apara vieti pretioase intr-un sir de aventuri care ne poarta de la Köln la Dresda, in ultimele luni ale celui de-Al Doilea Razboi Mondial. Dar cu ce pret?
  • Secretul fetelor din pod - Marius Gabriel

Marius Gabriel fost acuzat de revista Cosmopolitan pentru faptul ca „ti se arde mancarea pe foc, citindu-i cartile”. Si-a facut ucenicia de scriitor in vremea studentiei la Universitatea din Newcastle, Regatul Unit, unde, pentru a-si finanta cercetarile postuniversitare, a scris treizeci si trei de romane de dragoste pasionale, sub pseudonim. Este autorul a douasprezece romane istorice, printre care bestsellerele The Designer, The Ocean Liner si The Parisians. Nascut in Africa de Sud, a calatorit si a lucrat in multe tari, iar acum locuieste in Lincolnshire.

Un roman memorabil despre teroarea razboiului si puterea dragostei. O fictiune istorica din Al Doilea Razboi Mondial care nu are loc intr-un lagar de concentrare. Actiunea ne poarta prin toata Germania, in pragul pierderii razboiului, sub bombardamentele crancene ale Aliatilor.