Editura Didactica Publishing House Sah pentru incepatori - Mihaela Miu

ISBN: 978-606-048-197-3

Stoc epuizat
Cod Produs: 9786060481973 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cartea Sah pentru incepatori invita copiii cu varsta peste 5 ani sa patrunda in lumea jocului de sah, joc al intelepciunii, care cultiva memoria, inteligenta, imaginatia si spiritul competitional.

Sahul este un joc nobil care distreaza, dezvolta imaginatia, gandirea logica si spiritul anticipativ, antreneaza memoria, spiritul de observatie si rabdarea.

Practicand jocul de sah, copilul intra in contact cu notiuni care-i vor fi de folos in viata: strategie, ofensiva, defensiva, planificare, sacrifiu, capturare, competitie, rivalitate, anticipare, amenintare, autocontrol, rationament etc. Pentru copil, a cauta si a alege solutia optima este un prim pas catre dezvoltarea unor factori care, mai tarziu, isi vor gasi aplicarea in activitatea de adult. Diversitatea si multitudinea situatiilor presupun gasirea unor solutii optime si originale, dezvoltand spiritul de observatie, analiza, sinteza si decizie.

Sahul are si o latura sociala pe care o imprima si o impune jucatorilor, oferind oportunitatea de a socializa si este o optiune excelenta pentru petrecerea timpului liber.

Conceputa pentru stimularea gandirii logice, a limbajului si a spiritului creator, viu colorata si animata, aceasta carte va fi o surpriza placuta atat pentru copii, cat si pentru parinti si bunici.