Propuneri manuscrise: info@editurauniversitara.ro:  0745 204 115

Urmarire comenzi Persoane fizice / Vanzari: 0745 200 718 / 0745 200 357 / Comenzi Persoane juridice: 0721 722 783

Editura Corint Razboi si dragoste - Julie Berry

54,90 Lei 46,67 Lei

Editura: Corint

Autor: Julie Berry

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-79396-3-7

Cod Produs: 9786067939637 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Adauga la Favorite Cere informatii
  • Download (1)
  • Cuvant inainte
Un roman de dragoste tulburator, a carui actiune se desfasoara pe mai multe planuri in primejdioasele zile ale celor doua razboaie mondiale, cand zeii tin in palma soarta – si inimile – a patru muritori.

Suntem in anul 1917, cand Primul Razboi Mondial e la zenit. Hazel si James se intalnesc la o petrecere londoneza. Ea este o pianista timida si talentata, el este un proaspat recrut care viseaza sa devina arhitect. Cei doi se indragostesc, insa James este imediat trimis pe campul de lupta.

Cam in aceeasi perioada ajunge in transee si Aubrey Edwards, un muzician talentat, acum membru al regimentului de infanterie 15 New York – format exclusiv din soldati afro-americani trimisi in Europa sa ajute la incheierea Marelui Razboi. Nu este de mirare, asadar, ca ultimul lucru la care se gandeste tanarul este dragostea. O intalneste insa pe Colette Fournier, o cantareata belgiana care a supravietuit unei tragedii incredibile cauzate de germani.

Treizeci de ani mai tarziu, zeita greaca Afrodita le deapana sotului sau, Hefaistos, si amantului sau, Ares, povestea celor patru tineri, caci e dornica sa dea de capat unei dileme vechi de cand lumea: de ce se impletesc intotdeauna Dragostea si Razboiul? Hotarata sa gaseasca un raspuns care sa il multumeasca pe gelosul sau sot si, totodata, sa evite un proces pe Muntele Olimp, Afrodita dezvaluie itele unei povesti despre prejudecati, traume si muzica, demonstrand ca Razboiul nu va egala niciodata in putere Dragostea.

„Un adevarat deliciu, o tesatura romanesca efervescenta, plina de umor, tragedie, romantism si mitologie. Categoric, una dintre cele mai bune carti pe care le-am citit anul asta!” KATE QUINN, autoarea romanului Reteaua Alice

„Julie Berry scrie despre trecut ca si cum l-ar fi trait ea insasi.” JENNIFER DONNELLY, autoarea romanului Sora vitrega

„O poveste de dragoste de neuitat, olimpiana ca forma, omeneasca in fond si cu o proza atat de lirica, incat trebuie sa fi fost de inspiratie divina.” KIRKUS REVIEWS
  Julie Berry s-a nascut in 1974 in vestul statului New York, fiind mezina unei familii cu sapte copii. Considera ca a avut un mare noroc sa poata creste liber, in natura si printre animalele de la ferma, dar inconjurata de cititori avizi. Si-a cunoscut sotul in facultate si au impreuna patru baieti. Dupa nasterea ultimului copil, Julie Berry a decis sa se dedice literaturii. A urmat un curs de scriere pentru copii si tineri adulti, si si-a publicat primul roman in 2009. Este autoarea bestsellerului The Passion of Dolssa, recompensat in 2017 cu Printz Honor, a romanului All

the Truth That’s in Me, precum si a numeroase romane pentru copii si carti ilustrate. Este licentiata in comunicare si detine un masterat in arte la colegiul Vermont. Locuieste cu familia in California de Sud.

www.editurauniversitara.ro

Daca doresti sa iti exprimi parerea despre acest produs poti adauga un review.

Review-ul a fost trimis cu succes.

0745 200 718 0745 200 357 vanzari@editurauniversitara.ro

Compara produse

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!