Editura Gama Primele cuvinte. EduCard junior. Carti de joc educative 0-2 ani

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-973-149-197-4

Cod Produs: 9789731491974 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Pachetul Primele cuvinte contine 50 de carti de joc, grupate pe cinci categorii pe care copilul trebuie sa le identifice:

Ferma;
Gradina zoologica;
Bucataria;
Camera de baie;
Dormitorul.

Fiecare categorie este formata din 10 carti de joc: o singura carte reprezinta categoria, celelalte 9 carti reprezentand imagini care trebuie identificate si asezate de catre copil in dreptul cartii ce indica acea categorie. Jocul ii ajuta pe cei mici sa recunoasca si sa numeasca obiecte si fiinte familiare, precum si sa le sorteze pe categorii. Jocul de inteligenta contine 3 grade de dificultate, in functie de capacitatea de invatare a copilului.

Astfel, la primul grad, parintele va numi imaginile, cerandu-i copilului sa le arate.

La al doilea grad, parintele va aseza toate cartile cu imagini in fata copilului, apoi va numi cate o imagine. Copilul va trebui sa gaseasca imaginea si sa o grupeze intr-una din cele 5 categorii sau o alta varianta ar fi ca parintele sa arate o carte, iar copilul sa rosteasca cuvantul care denumeste imaginea.

Gradul 3: Pentru copiii mai mari de 2 ani, pe masa se asaza cartie cu categorii, iar jucatorii trebuie sa potriveasca celelalte carti conform categoriilor de pe masa.

Pachetul face parte din colectia „EduCard Junior”, destinat copiilor de 0-3 ani.

Din aceeasi colectie mai fac parte: • Fructe si legume • Vehicule • Animalele • Cifrele • Forme si culori

Ferma;
Gradina zoologica;