Editura Gama Prima mea carte despre natura si ecologie

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-973-149-759-4

Cod Produs: 9789731497594 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Curiozitatea copilului fata de natura se manifesta inca de la cele mai fragede varste, iar incurajarea acestei conectari are nenumarate beneficii: ii dezvolta capacitatile cognitive, ii imbunatateste sanatatea, il ajuta sa fie mai disciplinat, mai atent, mai relaxat, mai curios si mai priceput sa gaseasca solutii.

Prima mea carte despre natura si ecologie reprezinta un sprijin educativ valoros, pentru ca va ajuta sa descoperiti impreuna raspunsuri la intrebari si sa folositi cunostintele dobandite drept puncte de plecare pentru explorari viitoare. Ilustratiile atractive si textul bogat in informatii, dar usor de inteles, sunt motive in plus ca aceasta enciclopedie sa nu va lipseasca din biblioteca.

CONTINUT PRIMA MEA CARTE DESPRE NATURA SI ECOLOGIE:
Primele plante • Algele • Ferigile • Medii de viata • Anotimpurile copacului • Alcatuirea plantelor • Functiile frunzei: fotosinteza, respiratia si transpiratia • Coniferele • Plante neobisnuite • Plante folositoare • Relatii in natura • Ecologie: Poluarea • Reciclarea deseurilor • Energia curata. Cu ajutorul cartii, copilul va descoperi lucruri esentiale despre stiinta, animale, natura si ecologie si isi va dezvolta limbajul.

Din aceeasi colectie mai fac parte: • Prima mea carte despre corpul uman • Prima mea carte despre vituitoare

CONTINUT PRIMA MEA CARTE DESPRE NATURA SI ECOLOGIE: