Editura Publica Pe umerii naturii. Cum iti salveaza viata zece milioane de specii - Anne Sverdrup-Thygeson

Editura: Publica

Autor: Anne Sverdrup-Thygeson

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-722-514-3

Cod Produs: 9786067225143 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Copacii curata aerul si apa. Musculitele sirfide si albinele ne polenizeaza culturile. Pescarasul albastru a inspirat construirea unui tren de mare viteza. In aceasta carte, scriitoarea de succes Anne Sverdrup-Thygeson demonstreaza cat de profund suntem legati de lumea naturala, scotand in evidenta conexiunea indestructibila dintre „tapiseria” minutios urzita a naturii si vietile noastre de zi cu zi.

In inima naturii se afla un sistem unic de sustinere a vietii, un termen cu sens colectiv care descrie toate bunurile si serviciile de care beneficiem – hrana, apa proaspata, medicamente, polenizare, controlul poluarii, stoparea emisiilor de carbon, prevenirea eroziunilor, recreere, sanatate spirituala si multe altele. In Pe umerii naturii, Anne Sverdrup-Thygeson isi propune sa analizeze aceste minunate elemente de sustinere, ducand cititorul intr-o calatorie de explorare a trasaturilor surprinzatoare ale lumii naturale.

„Natura, cu nenumaratele sale organisme minuscule, abia vizibile, este cea care-ti face viata posibila. Pana in prezent am denumit aproximativ 1,5 milioane de specii (cu exceptia microorganismelor), dar stim ca mai sunt multe altele – aproape 10 milioane. Iar noi, oamenii, suntem doar una dintre ele. […] Insa abilitatea noastra de a interactiona unii cu ceilalti intr-un fel care ne permite sa exercitam un impact asupra intregii planete si asupra tuturor celorlalte specii ne face sa fim unici. In plus, suntem singurii care ne-am dezvoltat capacitatea de a ne evalua actiunile din punct de vedere logic si moral dintr-o perspectiva mai vasta. La pachet cu aceste descoperiri vine si o mare responsabilitate si a venit momentul sa ne-o asumam, pentru ca natura e tot ce avem si tot ce suntem.”

„Ca profesor de biologie conservationista, stiinta care studiaza amenintarile la adresa diversitatii biologice si modul in care pot fi ele gestionate, mi-am pus de multe ori problema cum sa ii fac pe oameni sa aprecieze universul naturii care ne inconjoara ca sa ne dorim cu totii sa avem grija si de el. Pe umerii naturii este incercarea mea de a oferi un raspuns la aceasta dilema: vreau sa va arat toate lucrurile pe care le face minunata lume a naturii, ca sa vedeti care e miza. Si vreau sa scot in evidenta paradoxul relatiei noastre creative cu natura: ne-am folosit de ea, dar, in acelasi timp, abilitatea noastra de a exploata beneficiile oferite de ea risca sa submineze fundamentele propriei noastre existente.” — Anne Sverdrup-Thygeson
Anne Sverdrup-Thygeson este profesoara la Universitatea norvegiana de Stiinte ale Naturii de langa Oslo si consultant stiintific al Institutului norvegian pentru Cercetarea Naturii. Are un doctorat in biologie conservationista si preda cursuri de management al naturii si ecologia padurilor. Este autoare a cartii Terra insecta si alergatoare de ultramaratoane.