Editura Curtea Veche Paradoxul alegerii. De ce mai mult este mai putin - Barry Schwartz

Editura: Curtea Veche

Autor: Barry Schwartz

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0546-3

Cod Produs: 9786064405463 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Asa cum demonstreaza Barry Schwartz, atunci cand numarul optiunilor creste, alegerea devine o povara, sursa de neliniste si nefericire. De multe ori e posibil sa regreti alegerea facuta sau sa te intrebi daca a fost intr-adevar cea mai buna.

Un exemplu banal: cumpararea unei perechi de blugi ar putea sa-ti ia o zi intreaga daca analizezi toate detaliile (croiala, culoare, pret etc.). Oare chiar merita?

Astfel, paradoxal, alegerea poate avea aspectele ei negative, care se inmultesc odata cu optiunile. Avem din ce in ce mai des senzatia ca suntem depasiti de situatie, ca lucrurile ne scapa de sub control. Dar, din fericire, exista solutii si sunt usor de aplicat. Barry Schwartz propune unsprezece pasi simpli de urmat pentru o viata mai relaxata.
  • Paradoxul alegerii. De ce mai mult este mai putin - Barry Schwartz

Barry Schwartz (n. 1946) este un important teoretician american din domeniul psihologiei. Și-a obținut doctoratul la University of Pennsylvania în 1971 și este profesor de teorie și acțiune socială la Swarthmore College. Este unul dintre colaboratorii permanenți ai publicației The New York Times. În articolele și cărțile sale abordează subiecte precum: procesele fundamentale de învățare, relația dintre psihologie și economie, interacțiunea dintre moralitate și interesul personal, mecanismul luării de decizii.