Editura Leda Edge O nunta (un pic) mortala - Jesse Q. Sutanto

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-088-304-3

Cod Produs: 9786060883043 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cand Meddelin Chan sfarseste prin a-si ucide din greseala partenerul de la intalnirea pe nevazute, bagacioasa ei mama le cheama in ajutor pe si mai bagacioasele matusi ale tinerei pentru a scapa de cadavru. Din nefericire, sarcina de a face nevazut trupul se dovedeste a fi mult mai dificila decat isi imaginau – in special cand cadavrul este ascuns, deloc inspirat, intr-un frigider pentru prajituri de la nunta de miliardari pe care Meddy, mama ei si matusicile o organizeaza pe o insula din largul coastei californiene. Este cel mai grandios eveniment pe care a pus mana firma protagonistelor, si nimic, nici macar un les dezgustator, nu va sta in calea elaboratelor flori din crema de unt de pe tortul nuptial.

Lucrurile devin din neplacute un adevarat cosmar cand marea iubire din liceu a lui Meddy – si, totodata, baiatul caruia i-a frant inima – apare pe neasteptate in mijlocul haosului de la nunta. Este oare posibil ca tanara sa scape de acuzatiile de crima, sa isi recucereasca fostul iubit si sa organizeze o nunta de poveste, toate intr-un singur weekend?

„Incredibil de inteligenta, demential de amuzanta si pe de-a-ntregul fermecatoare, aceasta poveste va deveni cu siguranta una dintre cartile anului!” EMILY HENRY

„Comparatiile cu Asiatici bogati si nebuni sunt potrivite, intrucat autoarea prezinta in detaliu cheltuielile extravagante si stilul de viata luxos al celor incredibil de bogati. Povestea este condimentata cu confuzii legate de identitatea personajelor, o gasca de cavaleri de onoare beti, patru surori adorabil de amuzante si un umor muscator care se apropie mai degraba de filmul Indicii.” Kirkus Reviews

„Sutanto combina in mod stralucit scene amuzante si elemente specifice de cultura intr-o comedie romantica/poveste politista plina de imprevizibil, care o surprinde pe Meddy in timp ce incearca sa jongleze cu datoria fata de familie, o posibila arestare si o mireasa de cosmar. Am ras in hohote, si la fel veti face si voi!” USA Today

„Sincronizare perfecta de situatii comice, neintelegeri, slabiciuni sentimentale si posibile comploturi esuate. […] Liantul este Meddelin – indrazneata, capabila, dar si sclava mai varstnicelor membre ale familiei, care sunt disperate sa ii tina companie.” The New York Times Book Review

„Jumatate thriller, jumatate comedie romantica, romanul lui Sutano ne ofera portia buna de ras de care avem cu totii nevoie zilele astea!” Marie Claire

„Combina un thriller cu o comedie romantica, adauga un pic de Weekend cu Bernie si vei obtine o carte emotionanta si delicios de amuzanta. […] Daca iti plac comediile romantice, nu rata aceasta poveste!” BookRiot
  • O nunta (un pic) mortala - Jesse Q. Sutanto

JESSE Q. SUTANTO are un masterat in scriere creativa obtinut la Oxford University si este licentiata in literatura engleza, dupa ce a urmat cursurile prestigioasei University of California, Berkeley. (Admite ca nu a gasit inca modalitatea de a mentiona

studiile sale fara sa para enervanta.). Romanul O nunta (un pic) mortala va fi ecranizat de Netflix. Cartile ei pentru adulti includ Four Aunties and a Wedding, care este continuarea romanului de fata, si Vera Wong's Unsolicited Advice for Murderers (care va fi ecranizata de Oprah Winfrey intr-un serial Warner Bros. TV). Printre romanele YA publicate se numara The Obsession, The New Girl si Well, That Was Unexpected, iar din categoria cartilor pentru copii fac parte Theo Tan and the Fox Spirit si continuarea acestuia, Theo Tan and the Iron Fan. O poti gasi pe Jesse pe Twitter @thewritinghippo si pe Instagram @jesseqsutanto.

Ce se intampla cand amesteci (cu totul si cu totul accidental) o crima cu doua mii de invitati la o nunta si apoi arunci un ipotetic blestem asupra a trei generatii ale unei familii de imigranti chino-indonezieni? Obtii patru matusici asiatice bagacioase care sar in ajutor!

In curand un film original Netflix!