Editura Paideia Meteorologie populara. Observari, credinte si obiceiuri - Traian Gherman

Editura: Paideia

Autor: Traian Gherman

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-748-405-2

Stoc limitat
Cod Produs: 9786067484052 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
La culegerea acestor observari, datini si credinte mi‑au dat un pretios ajutor preoti, invatatori si, mai ales, elevii scolilor din Blaj, dintre cari azi foarte multi ocupa frumoase pozitii in viata noastra sociala. Lor le inchin aceste pagini, caci in mare parte e opera si vrednicia lor.

Viata taranului e legata de petecul de pamant pe care il ara, il seamana si il secera. E firesc astfel ca intreaga atentia lui, tot spiritul de observare sa‑i fie indreptat spre a cunoaste tainele firii, fenomenele care promoveaza sau nimicesc munca lui.

TRAIAN GHERMAN

Volumul de fata constituie reeditarea unei cercetari antologice de mitologie romaneasca (meteorologie populara), ramasa pana in zilele noastre de neegalat prin multitudinea de informatii furnizate de editor. Mai mult decat o monografie zonala, volumul ofera un tablou precis asupra magiei meteorologice.

TRAIAN GHERMAN