Editura Publica Lovituri de geniu. Federer, Nadal si cel mai mare meci din istoria tenisului - L. Jon Wertheim

Editura: Publica

Autor: L. Jon Wertheim

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-606-722-218-0

Cod Produs: 9786067222180 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lovituri de geniu este un proiect al editurii Publica, sustinut de Erste Asset Management.

Pe 6 iulie 2008, doi sportivi fermecatori s-au intalnit pe Terenul Central de la Wimbledon, intr-o finala care a marcat un moment istoric in tenis. Roger Federer era pe punctul de a ocupa pozitia binemeritata de cel mai bun jucator din istoria acestui sport. Campion la Wimbledon de cinci ori la rand, elvetianul trebuia doar sa-si sustina parcursul.

Si exact atunci a aparut la orizont rivalul sau, eroul spaniol Rafael Nadal, omul momentului. Potrivit autorului, meciul captivant pe care l-au jucat cei doi tenismeni o fost „o demonstratie de patru-ore-si-patru-zeci-si-opt-de-minute de tenis ca la carte – o sarbatoare a talentului, a acuratetei, a gratiei, a fortei, a vitezei, a andurantei, a determinarii si a sportivitatii”. Dar a fost, totodata, si rezumatul unei rivalitati fascinante si nuantate, aprig disputate si de proportii istorice.

Dupa cum arata Lovituri de geniu, rivalitatea Federer-Nadal face parte din elita rivalitatilor sportive, iar confruntarea lor legendara de la Wimbledon nu este doar una dintre cele mai mari partide din istoria tenisului, ci si unul dintre cele mai insemnate evenimente sportive din istorie in general.

Povestea antrenanta a lui Wertheim, depanata „lovitura-cu-lovitura” atat din teren, cat si din culise, a inclestarii din 2008 dintre Roger Federer si Rafa Nadal de pe altarul tenisului – Terenul Central de la Wimbledon – aduce in prim-plan schimbarea de regim care a avut loc in Regatul Tenisului. O carte captivanta.

Bud Collins, jurnalist american si comentator sportiv de televiziune

O analiza patrunzatoare a tuturor aspectelor esentiale ale tenisului contemporan.

San Francisco Chronicle
L. Jon Wertheim este senior writer la Sports Illustrated si autorul a cinci carti, printre care si Blood in the Cage si Running the Table. Textele sale au ajuns de nenumarate ori in The Best American Sports Writing.

Bud Collins, jurnalist american si comentator sportiv de televiziune

San Francisco Chronicle