Editura Gama Limba engleza. EduCard junior + Carti de joc educative 4-6 ani

24 de carduri cu cuvinte in limba engleza;
24 de carduri cu imagini;
2 carduri-dictionar.

Scopul jocului este invatarea unor cuvinte uzuale din limba engleza, prin asociere cu imaginile corespondente. Jocul de inteligenta contine 3 grade de dificultate, in functie de capacitatea de invatare a copilului.

Astfel, primul grad presupune ca parintele sa citeasca cu voce tare cuvantul, iar copilul sa spuna corespondentul acestuia in limba romana.

Gradul 2 contine 2 variante: una in care parintele ii citeste copilului cate un cuvant, iar acesta trebuie sa caute imaginea corespunzatoare, pentru copiii care stiu sa citeasca se procedeaza invers; si una in care se aleg 4 perechi formate din carti cu imagini si cu cuvinte si se intorc cu fata in jos, iar copilul trebuie sa extraga doua carti-pereche.

La ultimul grad, fiecarui jucator ii revin cate cinci carti. Celelalte carti raman pe masa. Scopul este ca jucatorul sa obtina cat mai multe perechi, pe care le va aseza cu fata in jos. Cel care deschide jocul ii cere unui alt jucator o carte, care este obligat sa i-o dea, daca o are. Primul jucator continua ca ii ceara carti pana cand celalalt jucator nu mai are si ii raspunde „Pescuieste!” Cel care a cerut trage o carte din mijloc, iar jocul se incheie cand un jucator a terminat toate cartile din mana.

Pachetul face parte din colectia „EduCard Junior Plus”, destinat copiilor de 3-6 ani.

Din aceeasi colectie mai fac parte: • Instrumente muzicale • Limba germana • Alfabetul • Ghicitori • Meserii
CONTINUT EDUCARD JUNIOR PLUS • LIMBA ENGLEZA
24 de carduri cu cuvinte in limba engleza;