Editura Creator Italia sub clar de luna. O poveste adevarata despre iubirea si rezistenta femeilor, in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial - Jennifer Anton

Editura: Creator

Autor: Jennifer Anton

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-029-500-6

Cod Produs: 9786060295006 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
O promisiune ii tine departe pana cand al Doilea Razboi Mondial ii ameninta sa le distruga dragostea pentru totdeauna.

Fonzaso Italia, intre doua razboaie

Nina Argenta nu vrea viata traditionala a unei italiance din mediul rural. Fiica unei moase cu vointa puternica, ea este hotarata sa-si defineasca propriul destin, insa, atunci cand fratele ei emigreaza in America, ea ii promite mamei sale ca nu o va parasi niciodata.

Cand prietenul din copilarie, Pietro Pante, se intoarce pentru scurt timp in orasul lor de munte, pasiunea dintre ei se aprinde in timp ce Mussolini forteaza tensiunile politice sa creasca. Asa cum romantismul lor se adanceste, Pietro trebuie sa plece din nou pentru a lucra in minele de carbune din America. Nina este sfasiata intre a merge cu el si angajamentul fata de Italia si mama ei.

Pe masura ce fascistii lui Mussolini arunca tara in haos si nazistii lui Hitler ii terorizeaza orasul, fiecare zi devine o lupta pentru a supravieti unor atrocitati mai mari. Un viitor cu Pietro pare imposibil atunci cand pierd contactul, iar visele Ninei despre o viata impreuna sunt amenintate de ocupatia nazista si de un dusman pe care trebuie sa-l infrunte singura.

Un roman de fictiune istorica captivant, bazat pe o poveste adevarata si evenimente reale sfasietoare... Intinzandu-se pe parcursul a doua decenii, „Italia sub clar de luna” este o poveste epica, emotionala si triumfatoare despre rezistenta incredibila a unei femei in timpul implementarii fascismului si prabusirii Italiei in al Doilea Razboi Mondial.
Jennifer Anton este o americanca cu origini italiene nascuta in Joliet, Illinois, si acum locuieste intre Londra si Lacul Como, Italia. O sustinatoare a drepturilor si egalitatii femeilor, Jennifer Anton spera sa salveze povestile femeilor din istorie, incepand cu familia ei italiana. In 2006, dupa nasterea fiicei sale, Jennifer a suferit o cardiomiopatie post-partum care i-a pus viata in pericol, iar la scurt timp dupa aceea, bunica ei italianca a murit. Acest an tumultuos i-a intarit dorinta de a surprinde povestile stramosilor ei italieni. „Italia sub clar de luna” este primul ei roman, bazat pe viata bunicii sale italiene si ale strabunicilor din timpul ascensiunii fascismului si al celui de-al Doilea Razboi Mondial.

Fonzaso Italia, intre doua razboaie