Editura Didactica Publishing House Invat cum sa invat. Montessori acasa in 35 de fise. Fise scurte si usor de aplicat - Solange Denervaud

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Solange Denervaud

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-048-298-7

Cod Produs: 9786060482987 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Montessori acasa in 35 de fise face parte din seria Invat cum sa invat si este o invitatie la o abordare diferita pentru a-l insoti pe copilul vostru de la 0 la 6 ani catre autonomie.

Aceasta carte va ajuta sa descoperiti perioadele senzitive ale copilului vostru, sa invatati sa-l ajutati sa-si dobandeasca primele cunostinte scolare si sa-si dezvolte competentele sociale si emotionale. De asemenea, ii facilitati autonomia in toate activitatile cotidiene.

In centrul pedagogiei Montessori se afla respectul adultului fata de copil. Multumita acestei atitudini, adultul il ajuta pe copil sa se dezvolte deplin. Dar puteti sa va bucurati de beneficiile acestei metode fara ajutorul unui profesionist?

In 35 de fise, aceasta carte va va indruma in organizarea activitatilor zilnice. Aspectele pedagogiei Montessori sunt explicate cu ajutorul cunostintelor stiintifice actuale, iar sfaturile practice si concrete va sunt propuse pentru a personaliza educatia copilului vostru.

Fisele din aceasta carte va arata cum conceptele de baza transmise de Maria Montessori pot fi puse in practica in viata de zi cu zi, acasa, impreuna cu cei mici, pentru a favoriza armonia in familie. Aceste fise va explica si cum functioneaza mecanismele cerebrale si de ce ideile Mariei Montessori functioneaza atat de bine.
Solange Denervaud este absolventa a Scolii Politehnice Federale din Lausanne, unde a studiat Bioingineria, si are un doctorat in Neurostiinte la Universitatea din Geneva. De asemenea, este certificata a Asociatiei Internationale Montessori si profesor la Scoala Montessori Vevey din Elvetia. A scris impreuna cu Édouard Gentaz si Léonard Vannetzel cartea Viata secreta a copiilor.