Editura Gama Inmultirea. EduCard expert. Carti de joc educative 8-10 ani

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-973-149-549-1

Cod Produs: 9789731495491 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
CONTINUT EDUCARD EXPERT • INMULTIREA:
40 de carduri cu numere de la 1 la 10;
10 carduri cu tabla inmultirii.

Scopul jocurilor propuse este familiarizarea copiilor cu tabla inmultirii, intr-un mod antrenant si distractiv. Jocul de inteligenta contine 3 grade de dificultate, in functie de capacitatea de invatare a copilului.

La gradul I, copilul va incerca sa memoreze cat mai multe rezultate, apoi va amesteca cartile si va extrage o carte pentru care va trebui sa dea raspunsul corect. Daca ghiceste, pastreaza cartea, daca nu, o da deoparte.

La gradul al doilea, se dau deoparte cartile cu tabla inmultirii. Cartile se impart jucatorilor si se pastreaza cu fata in jos. Fiecare intoarce primele doua carti. Cel care are produsul cel mai mare, ia toate cartile. Daca doi jucatori au acelasi rezultat, intra in razboi. Vor intoarce alte carti pana cand cel care are produsul mai mare castiga. (vezi si o a doua varianta in regulament).

La gradul al treilea, fiecare jucator va primi cate 5 carti, iar o carte se va aseza cu fata in sus pe masa. jucatorii vor trebui sa inmulteasca valoarea fiecarei carti cu numarul de pe masa, apoi sa adune rezultatele. Rezultatele se vor scrie pe o foaie, iar jocul se va desfasura conform unor runde prestabilite. Castiga cel care are cel mai mare scor.

Totodata, copilul isi va imbunatati capacitatea de concentrare, atentia, memoria si perspicacitatea si va invata sa socializeze. Pachetul face parte din colectia „EduCard Expert”, recomandat copiilor de 8+ ani.

Din aceeasi colectie mai fac parte: • Europa. Tari si capitale • Orase din Romania • Who`s who • English Vocabulary • Tari si capitale
CONTINUT EDUCARD EXPERT • INMULTIREA:
40 de carduri cu numere de la 1 la 10;
10 carduri cu tabla inmultirii.