Editura Curtea Veche Cum sa vorbim in public. Editia a III-a, revizuita - Dale Carnegie

Editura: Curtea Veche

Autor: Dale Carnegie

Editia: a 3-a, revizuita

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-44-0054-3

Cod Produs: 9786064400543 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Dale Carnegie, renumit atat pentru elocventa discursurilor sale, cat si pentru farmecul si puterea de convingere de care da dovada in scris, ne arata cum sa avem mai multa incredere in noi insine si sa ne depasim frica de a vorbi in public.
Care sunt secretele faptului de a fi un bun vorbitor? Cum putem sa ne dezvoltam memoria si sa ne structuram discursul astfel incat sa ne convingem si sa ne captivam publicul? Cum sa ne stapanim emotiile si sa devenim elocventi? Cartea de fata ne ofera principiile si metodele necesare pentru a ne imbunatati capacitatile oratorice si pentru a trasmite eficient mesajul, oricare ar fi acesta.

Succesul rasunator de care s-a bucurat aceasta carte se bazeaza nu doar pe faptul ca autorul este un maestru al oratoriei, ci pe talentul sau de a-i motiva pe ceilalti sa-si descopere insusirile ascunse de orator.
  • Cum sa vorbim in public. Editia a III-a, revizuita - Dale Carnegie

Dale Carnegie (24 noiembrie 1888), pe numele lui real Dale Carnagey, s‑a nascut intr‑o familie saraca de fermieri americani. Dupa absolvirea facultatii, a vandut cursuri prin corespondenta in Nebraska si a obtinut cateva roluri ca actor la New York, fara prea mare succes. In 1912 a fost angajat de Young Men's Christian Association sa predea cursuri pentru adulti si a descoperit, fara sa isi fi propus, o metoda de a diminua teama celor care vorbesc in fata unui public numeros. Astfel a inceput faimoasa cariera a lui Dale Carnegie, care a ajuns sa fie considerat cel mai mare autor de literatura motivationala al secolului al XX‑lea. In anii ’50 au inceput sa prinda contur proiectele din cadrul programului Dale Carnegie Training, care se bazeaza pe principiile promovate de fondatorul sau.

Recunoscut recent de catre Wall Street Journal ca una dintre cele 25 de francize de inalta performanta, programul Dale Carnegie Training a elaborat cursuri disponibile in 25 de limbi, in Statele Unite ale Americii si in alte 80 de tari. In prezent, partenerii din cadrul programului Dale Carnegie Training colaboreaza cu sute de corporatii medii si mari, precum si cu diferite alte organizatii pentru a ajuta firmele sa aiba succes, deruland cercetari referitoare la cresterea randamentului angajatilor, cu accent pe conducere, vanzari, functionarea echipelor, servicii pentru clienti, promovarea afacerii, imbunatatirea procesului muncii si alte calitati necesare in management.