Editura Didactica Publishing House Copiii de langa calea ferata - Edith Nesbit

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-048-603-9

Cod Produs: 9786060486039 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
"Copiii de langa calea ferata" este un roman pentru copii scris de autoarea engleza Edith Nesbit, publicat in 1906. Este una dintre cele mai cunoscute si mai iubite carti pentru copii din literatura engleza.

Povestea urmareste viata a trei copii - Roberta, Peter si Phyllis - care sunt obligati sa se mute impreuna cu mama lor intr-un camin modest langa o linie de cale ferata, dupa ce tatal lor este arestat din motive necunoscute. In noul lor mediu, copiii descopera bucuria aventurii si prietenia, explorand imprejurimile si interactionand cu oamenii din apropiere. Ei devin cunoscuti pentru gesturile lor de bunatate si curaj, acestia fiind mereu alaturi de alti oameni aflati la nevoie.

Romanul promoveaza valori ca bunatatea, credinta si dorinta de a darui, fara a cere ceva in schimb.

"Copiii de langa calea ferata" a fost adaptat in mai multe filme, seriale TV, piese de teatru si productii radiofonice de-a lungul anilor. Este considerat un clasic al literaturii pentru copii si ramane una dintre cele mai iubite si influente carti din aceasta categorie.
Edith Nesbit (1858-1924) a fost o scriitoare engleza, cunoscuta pentru contributiile sale remarcabile in literatura pentru copii.

Copiii de langa calea ferata este o opera faimoasa a sa, care continua sa fie iubita de copii si adulti deopotriva.

Stilul lui Edith Nesbit este caracterizat de umor, inteligenta si empatie pentru universul interior al copiilor. Ea a fost o pioniera in literatura pentru copii, deschizand calea pentru multe alte scriitoare care au urmat-o si influentand in mod semnificativ dezvoltarea acestui gen literar.

Mostenirea sa literara continua sa fie celebrata si sa inspire cititori de toate varstele.

Una dintre cele mai cunoscute si mai iubite carti pentru copii din literatura engleza. Cititorii descopera valori ca bunatatea, credinta si dorinta de a darui, fara a cere ceva in schimb.