Editura Niculescu Ce se afla de cealalta parte a lumii - Zeynep Sevde, Kerimgan Akduman

Editura: Niculescu

Autor: Zeynep Sevde, Kerimgan Akduman

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-38-0901-9

Cod Produs: 9786063909019 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In partea de jos a hartii, in Antarctica, acolo unde pinguinii merg incet, leganandu-se, vei gasi, printre ghetari, un oficiu postal. Daca mergi prin spatele acestuia si te indrepti in sus, vei ajunge in orasul curcubeu Cape Town, din sudul Africii. Daca o iei in dreapta, vei da peste o tara cu baobabi giganti si lemuri cu fete amuzante, Madagascar. Apoi, daca te intorci spre stanga si continui sa mergi drept inainte, iti va aparea in fata, in cealalta parte a lumii, raul Amazon, inconjurat de paduri asemanatoare unui camp urias de broccoli in care traiesc anaconde. De acolo, mergand drept in sus, poti sa ajungi in Costa Rica, unde animalele traiesc in libertate, fiindca nu exista gradini zoologice. Daca continui sa mergi in sus si o iei usor spre dreapta, poti sa vizitezi Parcul National Yosemite, unde arborii gigantici de sequoia abia asteapta sa fie imbratisati. Pentru cei care vor sa vada cei mai mari ursi din lume, departe, in nord, se afla Alaska.

In partea de sus a hartii, cam pe la mijloc, se afla Svalbard, o insula in care soarele nu rasare timp de 4 luni si apoi nu apune timp de alte 4 luni. Si, daca o iei putin la dreapta, in drum poti vedea Iakutia, patria mamutilor. Dupa ce cobori putin, nu uita sa le faci cu mana oamenilor Bajau din Filipine, care locuiesc in niste minuscule case plutitoare. Acolo, poti inota cu meduzele aurii in Lacul cu Meduze din Palau.

Asadar, daca esti curios sa afli ce se intampla in cealalta parte a lumii, din Noua Zeelanda pana in Patagonia, din Peru pana in Japonia, din India pana in Etiopia, din Nepal pana in Bolivia, cine si cum traieste, atunci aceasta carte este pentru tine!