Editura Storia Books Casa din marea azurie - Tj Klune

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-9072-61-5

Cod Produs: 9786069072615 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Linus Baker duce o viata linstita si singuratica. La patruzeci de ani, locuieste intr-o casa mica, impreuna cu o pisica tafnoasa si discurile lui vechi. Ca asistent social la Departamentul Responsabil de Tineretul Magic, isi petrece mai toate zilele ocupandu-se de bunastarea copiilor din orfelinatele de sub tutela ministerului.

Cand Linus este convocat pe neasteptate de Conducerea Extrem de Superioara, primeste o misiune ciudata si cat se poate de secreta: trebuie sa mearga la Orfelinatul de pe Insula Marsyas, unde locuiesc sase copii periculosi. Linus e nevoit sa lase fricile deoparte si sa vada daca cei sase vor provoca sau nu sfarsitul lumii.

Dar copiii nu sunt singurul secret de pe insula. Cel care are grija de ei este fermecatorul si enigmaticul Arthur Parnassus, care face orice ii sta in putere sa ii tina pe copii in siguranta.

Pe masura ce Arthur si Linus devin mai apropiati, secrete vechi sunt scoase la iveala si Linus trebuie sa faca o alegere: sa distruga un camin sau sa priveasca cum lumea este cuprinsa de haos.