Editura Creator Cararea cu vise - Olesea Cegodari

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-029-272-2

Cod Produs: 9786060292722 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cararea cu vise” este o colectie de poezii ghidata, in esenta, de personajele copilariei sale si de cei trei copii ai sai. Sorgintile de inspiratie ale acestei carti sunt, cu precadere, copiii sai, caci cu ei a inceput sa zamisleasca aceste ganduri si sa le astearna pe hartie, utilizand condeiul imaginatiei intrepatrunse de puritatea si inocenta infantila. Versurile sale curgatoare si elegante cultiva imaginarul povestirilor in ritm de vers. Strofele acestei carti, pur si simplu, ne conduc sa simtim din nou copilaria ancorata in noi, caci ele se spiraleaza aievea unei fantasme:

Unde copilaria-i copertata la feresti,
Asa cuprinde nesfarsire, necuprins

(„Casa parinteasca”, pag. 17)
Olesea Cegodari s-a nascut la 18 aprilie 1986 in Chisinau, Republica Moldova. Absolventa a Facultatii de Filologie a Universitatii Pedagogice „Ion Creanga” (2008), Chisinau, Moldova; detine un Master in Traducere multilingva: proiectii in filologia germanica, Chisinau, Moldova (2010); Master of Arts in Advanced Studies in Linguistics, Vrije Universiteit Brussel, Belgia (2014); Master en langues et lettres modernes, orientation générale, Louvain-La-Neuve, Belgia (2019); Master en en langues et lettres modernes à la finalité didactique, Louvain-La-Neuve, Belgia (2021).
Debut editorial cu culegerea de poezii „Cathedrale de Mots”, Les Éditions du Panthéon, Paris, Franta (2017). Olesea Cegodari este un autor debutant prolific care vorbeste fluent si scrie in 5 limbi (in limbile romana, rusa, engleza, spaniola si franceza).
Traducator autorizat de catre Ministerul Justitiei, Chisinau, Republica Moldova, a efectuat diverse traduceri din diferite limbi. A activat ca profesor de limba romana, engleza, spaniola atat in Republica Moldova, cat si in Belgia. In anii 2000, a obtinut recunoasterea talentului sau castigand Concursul de poezie „Comoara” si Concursul International Olimpic de Literatura si Sport: sectiunea eseu.
Olesea Cegodari este pasionata cu frenezie de cultura identitara si identitatea culturala din Republica Moldova si a cercetat acest fenomen timp de sapte ani in cadrul mai multor proiecte la Vrije Universiteit Brussel si Université catholique de Louvain.
De asemenea, este o cititoare avida, fiind profund inspirata de literatura latino-americana, anglo-saxona si cartile de psihologie. Autoarea imnului scolii primare Martin V, Louvain-La-Neuve, ce poarta numele „Là où le vent souffle des rêves…”, in prezent aceasta croseteaza propriul roman si o piesa de teatru pentru copii in limbile franceza, spaniola si rusa.

Unde copilaria-i copertata la feresti,
Asa cuprinde nesfarsire, necuprins

(„Casa parinteasca”, pag. 17)