Editura Neverland Biblia pentru cei mici. Cina cea de taina. Rastignirea. Invierea - Violeta Borzea

Editura: Neverland

Autor: Violeta Borzea

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-630-307-010-0

Cod Produs: 9786303070100 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
   Biblia pentru cei mici. Cina cea de taina, Rastignirea, Invierea reprezinta, de fapt, o repovestire a celor mai importante istorisiri din Noul Testament, transpuse intr-un limbaj simplu, adaptat pentru intelegerea celor mici, dar si o calatorie magica in timpurile biblice, fara a pierde insa din frumusetea poetica unica a textului original. Ilustratiile color extrem de inspirat si instructiv realizate vor face deliciul micilor cititori.

Citind aceasta carte, copiii vor descoperi textele biblice cele mai cunoscute  si isi vor dezvolta cunostintele de istorie si de geografie.

Cartea incepe cu povestea Cina cea de Taina, impropriu numita Ultima Cina, a carei reprezentare iconografica a aparut in arta crestina inca din perioada catacombelor romane. In scena Cinei celei de Taina, Apostolii stau la rand, cate sase de fiecare parte a lui Hristos, infatisat in centru, si primesc Sfanta Impartasanie din mana Lui; celor din dreapta Iisus le ofera Trupul Sau, sub forma painii, iar celor din stanga le ofera Sangele Sau, sub chipul potirului.

Timpul copilariei este timpul imprietenirii de Iisus cu inima curata, iar aceasta carte le ofera copiilor prilejul unei intalniri atat de necesare cu Dumnezeu.

Copiii nu pot citi Biblia pentru adulti, insa pot intelege lectiile despre iubire, iertare si speranta pe care aceasta le transmite. Cu ajutorul povestilor spuse pe intelesul lor si al explicatiilor celor mari, ei pot descoperi pas cu pas cea mai frumoasa dintre povesti, aceea a nasterii, vietii si rastignirii lui Iisus.
  • Biblia pentru cei mici. Cina cea de taina. Rastignirea. Invierea - Violeta Borzea