Editura Universul Juridic Protectia datelor cu caracter personal in Romania. Culegere de acte normative - Ancuta Opre, Alina Savoiu

Editura: Universul Juridic

Autor: Ancuta Opre, Alina Savoiu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-39-0921-4

Cod Produs: 9786063909214 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Existenta unor norme solide privind protectia datelor este cruciala pentru garantarea dreptului fundamental la protectia datelor cu caracter personal. Acestea ocupa un loc central intr-o societate democratica si constituie o componenta importanta a unei economii bazate tot mai mult pe date. (...)

Protectia datelor a devenit un fenomen cu adevarat global, pe masura ce, la nivel mondial, oamenii apreciaza si acorda valoare tot mai mult protectiei si securitatii datelor lor. Multe tari au adoptat sau sunt in curs de adoptare a unor norme cuprinzatoare privind protectia datelor, bazate pe principii similare celor din regulament, ceea ce conduce la o convergenta globala a normelor privind protectia datelor. Aceasta ofera noi posibilitati de facilitare a fluxurilor de date intre operatorii economici sau autoritatile publice, imbunatatind in acelasi timp nivelul de protectie a datelor cu caracter personal in UE si in intreaga lume.”

Extras – Comunicarea Comisiei Europene catre Parlamentul European si Consiliu din 24.07.2019 COM(2019) 374 final
  • Protectia datelor cu caracter personal in Romania. Culegere de acte normative - Ancuta Opre, Alina Savoiu