Editura Publica Belonging. Stravechiul cod al lui „impreuna” - Owen Eastwood

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-722-462-7

Cod Produs: 9786067224627 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Whakapapa. „Apartii acestui loc.” Whakapapa este o idee a culturii Maori, care intruchipeaza nevoia noastra umana, universala, de apartenenta. Ea reprezinta totodata si o credinta spirituala puternica – anume ca fiecare dintre noi este parte a unui lant neintrerupt si imposibil de distrus, format din oameni care impartasesc o identitate si o cultura sacre.

Owen Eastwood plaseaza acest concept in centrul metodelor sale de maximizare a performantei de echipa. In Belonging, autorul dezvaluie, pentru prima data, crezul care l-a transformat intr-unul dintre cei mai cautati coachi pentru performanta, la nivel mondial. Owen aduce laolalta idei profunde din povestea evolutionista si din intelepciunea ancestrala a Homo sapiens. El arunca lumina asupra locurilor in care sunt aplicate aceste idei in intreaga lume, in contexte de inalta performanta, cuprinzand un larg spectru de domenii: sport, afaceri, arta si armata.

Printre aspectele abordarii unice demonstrate de Owen se numara: identificarea povestii propriei identitati, definirea unui scop comun, viziunea asupra succeselor viitoare, impartasirea responsabilitatii, intelegerea „dansului tacut” din interiorul grupurilor, stabilirea cadrului pentru descatusarea talentului si convertirea diversitatii noastre in avantaj competitiv.

Fiecare jucator englez a primit cate un exemplar al noii carti a lui Eastwood, Belonging, cand s-a prezentat la datorie, la Campionatul European. — Telegraph

Felul in care credinta Maori ajuta echipa Angliei sa profite de fiecare moment. — Sunday Telegraph

Belonging este o lectura obligatorie pentru orice persoana interesata sa construiasca o echipa extrem de performanta pe termen lung. — Stuart Lancaster, antrenor de rugby

Una dintre cele mai intelepte carti despre victorie pe care le-ai putea citi vreodata... Lectii cu multa forta, minunat puse in pagina. — James Kerr, scriitor, coach, speaker si consultant
In ultimii zece ani, Owen Eastwood a lucrat cu echipe si grupuri de elita, recunoscute la nivel mondial, printre care se numara: echipa engleza de fotbal a lui Gareth Southgate, comandamentul NATO, echipa de crichet a Africii de Sud, echipe de leadership din corporatii, echipa olimpica britanica si balerini de elita.