Editura Publica Re-gasirea sensului. Regandirea conceptelor de Dumnezeu, sex si moarte intr-o lume care a luat-o razna - Jamie Wheal

Editura: Publica

Autor: Jamie Wheal

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-722-473-3

Cod Produs: 9786067224733 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Incetul cu incetul, pe parcursul ultimului secol si, acum, dintr-odata si pe deplin, suferim un colaps al Sensului. Fundamentalismul si nihilismul umplu acest gol, cu consecinte care ne afecteaza pe toti. Intr-o lume care are nevoie de noi in cea mai buna forma, bolile disperarii, tribalismul si uzura ne secatuiesc. E vital sa recastigam controlul asupra povestilor pe care le spunem, fiindca ele dau forma viitorului pe care-l cream.

Pentru a face asta, trebuie sa ne amintim de inspiratia noastra cea mai profunda, sa ne vindecam durerea si apatia si sa ne conectam unii cu altii asa cum n-am mai facut-o niciodata. Doar asa avem sansa sa rezolvam marile probleme cu care ne confruntam. Dar daca nu putem? Ei bine, groapa de gunoi a istoriei a inghitit civilizatii mult mai vechi si mai sofisticate decat a noastra.

In Regasirea Sensului sunt oferite raspunsuri la problemele cu care ne confruntam: cum sa inlocuim credinta oarba cu experienta directa, cum sa trecem de la parte la intreg si cum sa vindecam izolarea prin conectare. Mai simplu spus, cum sa ne revitalizam corpurile, sa ne stimulam creativitatea, sa ne reactivam relatiile si sa raspundem o data pentru totdeauna la intrebarile „de ce suntem aici?” si „ce facem acum?”.

Cartea de fata are trei parti.

Prima, „Alege-ti propria apocalipsa”, analizeaza actuala Criza a Semnificatiei – unde suntem azi, de ce este atat de greu sa intelegem lumea, ce ar putea sa urmeze
si ce putem face in legatura cu asta. De asemenea, scoate in evidenta ca multe dintre eforturile noastre de a face fata situatiei, fie ca e vorba despre anxietate si negare sau despre tribalism si politici ale identitatii, inrautatesc lucrurile.

Partea a doua, „Cartea de bucate a alchimistului”, patrunde in neurostiinte si psihologie optimala, aruncand o privire asupra celor mai puternice drivere evolutioniste ce pot facilita inspiratia, vindecarea si conexiunea. De la respiratie la miscare, sexualitate si muzica, toate sunt resurse cotidiene care ne ajuta sa ne trezim, sa crestem si sa ne manifestam.

Partea a treia, „Constructia cultului etic”, se concentreaza asupra naturii inselatoare a transpunerii acestui gen de experiente in cultura – pentru ca, in trecut, de fiecare data cand am descoperit combinatii de stari de apogeu si de vindecare profunda, am sfarsit aproape intotdeauna prin a avea comunitati cultice problematice. Multi s-au ars jucandu-se cu focul. Aceasta sectiune prezinta o harta pentru a aprinde o mie de focuri in toata lumea – fiecare unic si adaptat nevoilor si valorilor participantilor. Ganditi-va la ea ca la un set de instrumente open source pentru cultura etica.

O meditatie extrem de personala, foarte documentata si cu mare acoperire culturala asupra pierderii Sensului in epoca noastra si a cailor prin care sa-l redescoperim, de la respiratie la psihedelice – o  cautare alimentata de curiozitatea nemarginita si loialitatea fata de transformare a lui Jamie Wheal. — Gabor Maté M.D., autor al cartii In the Realm of Hungry Ghosts: Close Encounters with Addiction
Jamie Wheal este expert in performanta de top si in leadership. S-a specializat in neuroantropologie – intersectia dintre cultura, biologie si psihologie – si este fondator al Flow Genome Project, o organizatie internationala dedicata cercetarii si performantei umane supreme. Este alpinist, a condus expeditii pe versantul nordic al Muntelui Everest si a pregatit trupe Navy Seals, sportivi de top si competitii extreme Red Bull. A oferit consiliere, printre altele, Colegiului Naval de Razboi al Statelor Unite, Comandamentului pentru Operatiuni Speciale si directorilor unor mari corporatii, printre care Google, Goldman Sachs si Cisco. Activitatea si ideile sale au fost prezentate si analizate in The New York Times, Financial Times, Wired, Entrepreneur, Harvard Business Review, Forbes, INC si TEDx. Locuieste in Austin, Texas.

Cartea de fata are trei parti.