Editura For You Intraconectati. EuNoi (Eu + Noi) ca integrare a sinelui, identitatii si apartenentei - Dr. Daniel J. Siegel

Editura: For You

Autor: Daniel J. Siegel

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-639-542-7

Cod Produs: 9786066395427 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
EuNoi (Eu + Noi) ca integrare a sinelui, identitatii si apartenentei

Fascinanta carte Intraconectati exploreaza maniera in care experienta noastra despre ceea ce numim „sine” apare pe parcursul vietii si ne modeleaza abordarea asupra lumii si asupra destinului nostru.

O meditatie deopotriva personala si generala asupra identitatii si apartenentei, cartea lui Daniel J. Siegel combina reflectiile personale cu discutii stiintifice despre modul in care mintea, creierul si relatiile noastre ne modeleaza ceea ce suntem. Pledoaria autorului pentru a ne largi perspectiva si a ne considera ceva mai mult decat niste indivizi izolati devine cu atat mai importanta in vremurile de azi, bantuite de cel putin cinci pandemii: cea cu virusul COVID-19, cea a nedreptatii sociale, cea reprezentata de distrugerea mediului, pandemia dezinformarii si a polarizarii si cea a dependentei de atentie.

Sinele nostru bazat pe corp este conectat la un NOI, formand identitatii si apartenentei noastre. Pandemia de COVID-19 ne-a invatat ca suntem cu totii conectati. Intraconectati discuta despre aceasta legatura, precum si despre alte realitati ale vietii noastre intraconectate.

In aceasta lucrare captivanta din punct de vedere personal si iluminatoare din punct de vedere filosofic, dr. Dan Siegel isi duce explorarile unice ale experientei umane a sinelui si a mintii la un nivel si mai profund. El dezvaluie cum ceea ce numeste, pe buna dreptate, «pandemia sinelui solitar» se bazeaza pe o iluzie, aflata in dezacord atat cu stiinta contemporana, cat si cu intelepciunea traditionala. Cu elocventa si pricepere, el ne ghideaza inapoi spre adevarata noastra natura, spre intra- si inter-fiintarea cu toti ceilalti si cu tot ce exista.

Dr. Gabor Maté
Dr. Daniel J. Siegel a absolvit medicina la Universitatea Harvard si si‑a completat studiile postuniversitare la Universitatea California, Los Angeles (UCLA), cu pregatire in pediatrie si psihiatrie pentru copii, adolescenti si adulti. Este profesor clinician de psihiatrie la Scoala de Medicina a UCLA si co‑director fondator al Centrului de Cercetare a Constientei de la UCLA. Membru distins al Asociatiei Americane de Psihiatrie si laureat al mai multor burse onorifice, dr. Siegel este si directorul executiv al Mindsight Institute, organizatie educationala care ofera cursuri concentrate pe imbunatatirea dezvoltarii mindsight prin examinarea interfetei dintre relatiile umane si procesele biologice fundamentale.