Editura Curtea Veche Francisc. Gandurile Papei selectate de Caroline Pigozzi. Un mic ghid pentru toti cei care au ramas fara reperer - Caroline Pigozzi

Editura: Curtea Veche

Autor: Caroline Pigozzi

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-1041-2

Cod Produs: 9786064410412 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cuvintele Papei Francisc se adreseaza tuturor, credinciosi sau necredinciosi. Spontaneitatea, generozitatea, spiritualitatea, dar si pragmatismul sau ofera raspunsuri la multe intrebari cotidiene.

JORGE MARIO BERGOGLIO vorbeste despre iubirea lui Dumnezeu, despre iubirea aproapelui si despre multe alte subiecte. Nefiind conformist, abordeaza un ton liber, zambeste, se incrunta, uneori se indigneaza. In fata unor populatii de religii si culturi diferite, primul Suveran Pontif iezuit din istorie, inzestrat cu o memorie impresionanta, se exprima din inima si cu o subtilitate proprie ordinului sau. Alaturi de el redescoperim optimismul, invatam sa relativizam, sa fim mai toleranti, sa ne lasam contaminati de solidaritate.
  • Francisc. Gandurile Papei selectate de Caroline Pigozzi. Un mic ghid pentru toti cei care au ramas fara reperer - Caroline Pigozzi

Caroline Pigozzi este jurnalista si scriitoare de origine franceza, specializata in istoria Vaticanului. A studiat la Paris si New York si a fost reporter pentru revista Paris Match. Cu ocazia vizitelor si calatoriilor alaturi de Papa, i-a intervievat pe Regele Juan Carlos al Spaniei si pe Regina Elisabeta a II-a.