Editura Niculescu Echilibrarea energiei feminine prin eliberarea de trecut. 39 de cai tamaduitoare - Bernard Chaumeil

Editura: Niculescu

Autor: Bernard Chaumeil

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-38-0659-9

Cod Produs: 9786063806599 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Bernard Chaumeil este terapeut, profesor, autor si Speaker. Acorda consiliere
psihologica, sustine semi¬nare si conferinte si preda, de peste 30 de ani, atat in
Franta, cat si in strainatate.
Acesta are o viziune globala asupra individului (corp, emotie si minte), pe care o transpune in lucrarile sale intr-o tripla abordare: individuala, familiala si colectiva.
elaborat si preda un concept analitic umanist, Terapia arhetipala, bazat pe 22 de teme, asociate cu 22 de resurse umane.

Am putea crede ca femeile nu au fost niciodata atat de libere ca astazi. Si totusi... Fiecare dintre ele este rodul unei istorii fami¬liale, culturale si mosteneste un cod psihogenetic deja bine in¬radacinat. Aceasta memorie se poate afla la originea unei sufe¬rinte fizice si emotionale care ii impiedica implinirea personala. Mostenirea, uneori delicata, din care femeia se construieste inca din frageda copilarie este numita de Bernard Chaumeil „corpul de suferinta al femeii”. Prin abordarea sa unica, el ajuta fiecare femeie sa devina constienta de traumele sale emotionale in plan personal, familial sau colectiv.
Aceasta carte este o invitatie la (re)descoperirea identitatii tale feminine. Descrierea celor 39 de traume, toate insotite de exemple si de cai de intelegere a lor, iti permite sa-ti constientizezi drumul in viata pentru a-ti ingadui, in sfarsit, sa fii libera si fericita.

«Sunt terapeut si ma ocup cu vindecarea suferintei. Fac conexiuni intre istoricul familial si traume, pentru a meaza foarte devreme, inca de la conceptie sau din primele zile de viata, si se instaleaza in primii ani ai copilariei, desfasurandu-se in trei „straturi”: individual, fa¬milial si colectiv. Te invit sa descoperi aceasta notiune atat de incarcata de semni¬ficatii. Eliberandu-te de corpul tau de suferinta, iti promit ca vei redobandi toata puterea ta de femeie!
Considera aceasta carte ca o parghie pentru o transformare profunda, o explorare a cursului vietii tale si astfel iti vei ingadui, in sfarsit, schimbarea.»
Bernard Chaumeil

Traducere: Gina Belabed
  • Echilibrarea energiei feminine prin eliberarea de trecut. 39 de cai tamaduitoare - Bernard Chaumeil

Bernard Chaumeil este terapeut, profesor, autor si Speaker. Acorda consiliere
Franta, cat si in strainatate.

Bernard Chaumeil

Traducere: Gina Belabed