Editura Creator De vorba cu mine insumi. Puterea interioara si cum sa o folosim - Prentice Mulford

Editura: Creator

Autor: Prentice Mulford

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-8814-36-0

Cod Produs: 9786068814360 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Gandurile atrag ganduri de acelasi fel. Pastreaza fixat in minte, sa zicem, gandul de putere si sanatate si vei atrage spre tine tot mai multe ganduri de sanatate si putere. Gandeste-te la ideea de forta, de mers inainte si vei atrage spre tine acele elemente care iti dau forta, care te ajuta sa mergi inainte.
Doreste-ti cu perseverenta un cap limpede si vei avea un cap limpede. Cand vine momentul tau si iti poti oferi patru-cinci ore de relaxare pe zi, nu-ti asuma niciun efort in plus de dragul acelor cativa bani in plus pe care ai putea castigi astfel. Aceasta ocazie poate fi primul tau pas intr-o viata noua. Acordati relaxarea. Nu te teme sa te distrezi. Mintea ta va zamisli atunci planuri pentru reusitele viitoare; si cand iti vor veni in minte asemenea planuri, vei fi inspirat sa le aduci la indeplinire cu trupul tau.
Ataca in minte lucrul de care te temi. Incepe prin a te vedea in minte ca pe un om curajos. Incepe sa te vezi in ceea ce numesti tu imaginatie, sfidand tot ceea ce iti produce teama, indiferent ca este barbat sau femeie, datorie sau perspectiva inspaimantatoare. Ceea ce iti imaginezi astfel in minte este o realitate. O asemenea gandire iti va da putere. Cere mai mult curaj pentru tine. Cere-l. Roaga-te pentru el si calitatea curajului va veni spre tine tot mai mult si mai mult, si ceea ce vine astfel nu se pierde niciodata.
Prentice Mulford (n. 5 aprilie 1834, Sag Harbor, Long Island — d. 27 mai 1891, Long Island) a fost un scriitor umorist american.
A schimbat multe ocupatii de-a lungul vietii, de la marinar, cautator de aur, bucatar, profesor, jurnalist, politician, scriitor. La 16 ani s-a imbarcat pe clipper-ul Wizzard, ca marinar. A ajuns in California, la San Francisco. A urmat o perioada in care a fost cautator de aur.
La varsta de 29 de ani a publicat primul sau articol. Apoi a lucrat pentru mai multe ziare. In cele din urma a publicat seria eseurilor sale, "Fortele tale si cum sa le folosesti" care sunt incununarea existentei sale si a carierei lui literare. Patru volume din scrierile sale au fost publicate la Editura Leda din Cluj-Napoca, Prentice Mulford, Scrieri, vol. I, [1] Prentice Mulford, Scrieri, vol. II, [2] Prentice Mulford, Scrieri, vol. III [3] Prentice Mulford, Scrieri, vol. IV. [4]
Credinta lui Prentice Mulford este ca omenirea are puterea sa se elibereze de conditionarile materiale si sa se inalte spre o stare mai inalta a existentei, ca omul poate sa se elibereze de suferinta, de boala, de griji, pe masura ce se apropie tot mai mult de spiritul divin.
Mulford considera ca omul, prin gandurile lui, este cel care creeza situatiile pe care le intalneste. Daca persisti in a cultiva imaginea succesului, fara a renunta, ci gandind intr-un mod plin de speranta, iti vei atrage succesul in tot ce intreprinzi. Primul pas pentru a obtine succesul e ca mai intai sa il traiesti ca stare de spirit, si el se va materializa apoi in toate situatiile cu care te confrunti.
Puterea Suprema ne are in grija ei, la fel cum are si Soarele si sistemele infinite ale lumilor din spatiu. Maturizandu-ne continuu in a recunoaste intelepciunea sublima si inepuizabila, trebuie sa ne deprindem tot mai mult sa atragem spre noi din acea intelepciune, sa o facem parte din noi insine, si astfel sa ne innoim si sa ne reinnoim mereu. Ceea ce inseamna sanatate mereu mai buna, putere tot mai mare de a ne bucura de tot ceea ce exista, tranzitie graduala spre o stare mai inalta a fiintei si dezvoltarea puterilor pe care nici nu stim ca le avem. Prentice Mulford
Sursa: Wikipedia