Editura Curtea Veche De ce meditam. De la stiinta la practica - Daniel Goleman, Tsoknyi Rinpoche

Editura: Curtea Veche

Autor: Daniel Goleman, Tsoknyi Rinpoche

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-44-1455-7

Cod Produs: 9786064414557 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Daniel Goleman si Tsoknyi Rinpoche vin in sprijinul tuturor celor care se simt zilnic apasati de ganduri si de energii negative. Mantrele, tipurile de respiratie si metodele de constientizare influenteaza atat corpul, cat si patternurile mintale si emotionale.

Cum combatem patternurile emotionale distructive? Care este adevarata iubire de care avem nevoie in societatea consumerismului? Iata cateva dintre intrebarile la care raspund cei doi autori, pe masura ce-si povestesc experientele care i-au condus spre cele mai eficiente metode de meditatie.
  • De ce meditam. De la stiinta la practica - Daniel Goleman, Tsoknyi Rinpoche

Daniel Goleman (n. 7 martie 1946) si-a creat o reputatie mondiala de jurnalist si cercetator in psihologie clinica si stiinte comportamentale, domenii in care a obtinut doctoratul la Harvard. A fost redactor la The New York Times pe teme de stiinta, iar pentru articolele sale a fost nominalizat de doua ori la Premiul Pulitzer.

A tinut cursuri ca profesor invitat la Harvard University si a colaborat cu numeroase publicatii prestigioase, printre care People, Time, Journal of Social and Clinical Psychology, Psychology Today, Publishers Weekly, Journal of Transpersonal Psychology, Observer, American Journal of Psychotherapy, Journal of Consulting and Clinical Psychology sau Journal of Applied Behavioral Science.

A primit un premiu pentru intreaga cariera, Career Achievement, din partea American Psychological Association. In prezent este copresedinte al Consortium for Research on Emotional Intelligence in Organizations din cadrul Rutgers University, care se ocupa cu identificarea celor mai bune metode de dezvoltare a competentelor emotionale. Drept recunoastere a eforturilor sale de popularizare a stiintelor comportamentale pentru publicul larg, a fost numit membru onorific al American Association for the Advancement of Science.

Tsoknyi Rinpoche (n. 1966) este unul dintre cei mai renumiti invatatori budisti tibetani formati in afara Tibetului. Maestru in disciplinele practice si filosofice ale budismului tibetan, el este indragit de adeptii din intreaga lume pentru stilul accesibil, altruismul, umorul si autoironia de care da dovada, dar si pentru observatiile sale profund personale si pline de intelegere asupra naturii umane. Casatorit si tata a doua fiice, Tsoknyi Rinpoche reuseste totusi sa impace viata de familie cu un program solicitant ce implica diseminarea invataturilor tibetane in intreaga lume si administrarea a doua manastiri de calugarite din Nepal, precum si a uneia dintre cele mai mari manastiri de calugarite din Tibet si a peste 50 de centre de practica budista tibetana.

Explicate pas cu pas si, mai ales, argumentate stiintific, toate tehnicile prezentate propun atat o reflectie asupra iubirii si compasiunii, cat si o introspectie profunda, pentru o practica sanatoasa a meditatiei.