Editura Curtea Veche Compasiunea infinita. Lectii cruciale pentru vremurile in care traim - Dalai Lama, Thubten Chodron

Editura: Curtea Veche

Autor: Dalai Lama, Thubten Chodron

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1255-3

Stoc limitat
Cod Produs: 9786064412553 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Compasiunea infinita, un nou volum care poarta semnatura lui Dalai Lama, descrie calea pe care s-o urmam spre deschiderea inimii catre ceilalti si generarea compasiunii, bucuriei si tariei necesare pentru ca viata noastra sa capete sens, aducandu-le in acelasi timp beneficii tuturor fiintelor.

Daca privim cu atentie ceea ce ne inconjoara, devine evident ca asupra noastra s-a revarsat o mare bunavointa, pe care dorim, in mod natural, sa o rasplatim. Putem incepe prin cultivarea unei atitudini pozitive fata de ceilalti, prin contemplarea iubirii nemasurate, compasiunii, bucuriei empatice si intentiei altruiste de a ajuta la eliberarea de suferinta a lumii din jur. Vom invata din paginile acestei carti sa contestam logica iluzorie a atitudinii egocentrice, care duce la nefericire, si sa o inlocuim cu o perspectiva realista, care ne ajuta sa ramanem echilibrati, indiferent daca avem parte de fericire sau de suferinta.

Urmarea? Vom influenta toate circumstantele astfel incat sa devina favorabile caii spre trezire.
  • Compasiunea infinita. Lectii cruciale pentru vremurile in care traim - Dalai Lama, Thubten Chodron

Tenzin Gyatso, al 14‑lea Dalai Lama, este liderul spiritual al poporului tibetan. S‑a nascut pe 6 iulie 1935 in Taktser, un satuc din nord‑estul Tibetului. La varsta de doi ani, a fost recunoscut drept reincarnarea predecesorului sau, al 13‑lea Dalai Lama, fiind, prin urmare, incarnarea lui Avalokiteshvara, Buddha al Compasiunii. La varsta de patru ani si jumatate a fost adus la Lhasa si instalat pe tron in calitate de sef suprem al Tibetului. Si‑a inceput educatia monahala la varsta de sase ani si a obtinut doctoratul in filozofie budista la varsta de 23 de ani. I

n 1950, la un an dupa invadarea Tibetului de catre China, a fost chemat sa‑si asume puterea politica. Patru ani mai tarziu, a mers la Beijing pentru negocieri de pace cu liderii chinezi. In cele din urma, in 1959, dupa invazia trupelor chineze in Lhasa, a fost fortat sa plece in exil. De atunci, traieste in Dharamsala, in nordul Indiei, acolo unde se afla sediul puterii administrative tibetane.

De‑a lungul timpului, Sanctitatea Sa Dalai Lama a intreprins calatorii in peste 60 de tari si a purtat dialoguri la cel mai inalt nivel cu lideri ai lumii politice, lideri religiosi, dar si cu personalitati ale lumii culturale si stiintifice, pledand de fiecare data pentru iubire, nonviolenta, compasiune si ecumenism. In semn de recunoastere a neobositei sale stradanii, in 1989 i‑a fost decernat Premiul Nobel pentru Pace. In martie 2011, Sanctitatea Sa a anuntat ca se retrage din functia politica in favoarea unui reprezentant ales democratic, ramanand insa liderul spiritual al tibetanilor.

Thubten Chodron este calugarita budista din 1977. A crescut in Los Angeles si a absolvit Facultatea de Istorie la University of California. Ca absolventa, a desfasurat cercetari in domeniul educatiei la University of Southern California. Dupa multi ani in care a studiat si a predat budismul in Asia, Europa si Statele Unite, a devenit fondatoarea si stareta Manastirii Sravasti din Washington.

Oratoare indragita pentru explicatiile ei practice asupra modului in care invataturile budiste pot fi aplicate in viata de zi cu zi, este autoarea mai multor carti despre budism, printre care si volumul Buddhism for Beginners.