Editura Paralela 45 Inaintea Coroanei. A fost povestea de dragoste - Flora Harding

Editura: Paralela 45

Autor: Flora Harding

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-973-47-3503-7

Cod Produs: 9789734735037 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In timp ce razboiul ravaseste o lume intreaga, printesa Elisabeta din Casa regala de Windsor isi intalneste printul: un ofiter de marina chipes, pe care-l cunoscuse inca de pe cand era doar o fetiscana. Insa Philip, tanarul locotenent din Marina Regala, el insusi de stirpe regeasca, este exact ce i s-a spus Elisabetei sa evite: imprevizibil, indraznet si impetuos.
Cand regele afla despre relatia celor doi, compatibilitatea printului strain cu mostenitoarea tronului Regatului Unit este pusa la indoiala de intreaga Curte, care se straduieste sa impiedice aceasta uniune. Elisabeta insa indrazneste sa infrunte preconceptii si calcule diplomatice si sa-si asume riscuri pentru a-si vedea implinita singura dorinta care o stapaneste la fel de intens ca aceea de a-si face datoria fata de Coroana.

Inaintea Coroanei este un roman istoric seducator, bine documentat si scris cu eleganta, care exploreaza secretele monarhiei britanice si reconstituie pasiunea dintre printesa Elisabeta si printul Philip.
  • Inaintea Coroanei. A fost povestea de dragoste - Flora Harding

Flora Harding a inceput sa scrie cu peste treizeci de ani in urma pentru a se sustine material in timp ce scria o teza de doctorat despre problema deseurilor in Yorkul epocii elizabetane, iar de atunci jongleaza cu literatura documentara si cea de fictiune. Sub diferite pseudonime, a scris peste 75 de romane si povestiri, dar si volume de nonfictiune, continuand sa fie fascinata de relatia dintre trecut si prezent in tot ceea ce scrie. Flora inca mai traieste in York, Marea Britanie, si pe langa cariera scriitoriceasca, lucreaza si ca editor independent. Oricat de mult si-ar iubi orasul incarcat de istorie, Flora tanjeste dupa orizonturi deschise si e pasionata de drumetii, de preferinta in locuri salbatice.