Editura Vellant Aruncatorii de flacari - Rachel Kushner

ISBN: 978-606-980-167-3

Stoc limitat
Cod Produs: 9786069801673 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Este 1975, iar Reno – poreclita astfel dupa locul sau de nastere – a venit la New York dornica sa-si transforme fascinatia pentru motociclete si viteza in arta. Sosirea ei coincide cu un val de agitatie in lumea artei – artistii au colonizat un SoHo industrial parasit si pun la cale actiuni de protest in East Village, estompand constant linia de demarcatie dintre arta si viata. Reno intalneste un grup de visatori cu darul povestirii care ii ofera ceea ce s-ar putea numi educatie sentimentala.

Inflacarata, vulnerabila si curajoasa, Reno incepe o aventura cu un artist pe nume Sandro Valera, descendentul semiinstrainat al unui imperiu italian al cauciucului si motocicletelor. Cand merg impreuna in vizita la familia lui Sandro, Reno se asociaza cu membrii miscarii radicale ce a pus stapanire peste Italia anilor ’70. Un gest de tradare o impinge cu violenta intr-un vartej de activitati subversive.

Aruncatorii de flacari este o explorare intensa si captivanta a misterului feminin, dar si a artificialitatii si terorismului, avand in centrul sau o protagonista exceptional creionata de catre Kushner, o tanara femeie aflata la limita. Avem dinainte un mare roman american, palpitant si temerar, al unei scriitoare de un talent si o imaginatie impresionante.

ROMAN FINALIST LA NATIONAL BOOK AWARD 2013

ROMAN FINALIST LA NATIONAL BOOK AWARD 2013