Editura Paideia Un nou Ev Mediu - Nikolai Berdiaev

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-606-748-121-1

Cod Produs: 9786067481211 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Volumul cuprinde eseurile Un nou Ev Mediu si Omul si masina, scrise de filosoful Nikolai Berdiaev.

„Un nou Ev Mediu e opera in care chestiunile cele mai grave si mai actuale, care agita gandirea omeneasca azi, se gasesc puse cu independenta de spirit a unui ganditor genial si, in acelasi timp, cu o putere de previziune care surprinde si minuneaza cu atat mai mult cu cat unele din prevederile cuprinse in aceasta scriere par a se realiza deja”.

Maria Vartic

„Omul si masina pune o problema foarte interesanta, a raportului dintre cultura (in sensul german, nu francez al cuvantului) si intre tehnica, devenita azi un fel de idol pentru care omul modern sacrifica orice”.

Iosif E. Naghiu

Pentru Berdiaev, timpurile moderne si-au consumat puterea de a construi noi repere existentiale, inca inainte de a-si fi inchis cliclul in istorie. Acest final anunta inceputul altor „lumi”, care vor fi asemenea unui Nou Ev mediu: „Principiile spirituale ale timpurilor moderne sunt uzate; forta lor spirituala, epuizata. Ziua rationalista a istoriei e trecuta; steaua ei apune; iata amurgul, ne apropiem de noapte. (...) Apelul la un nou Ev Mediu, azi, nu e decat un apel la aceasta revolutie a spiritului, la o reinnoire totala a constiintei. Umanismul timpurilor moderne e perimat si, pe toate planurile culturii si vietii sociale, are loc contrariul sau, ducandu-ne cu adevarat la negarea imaginii omului. Ideologia umanista este, in zilele noastre, o ideologie inapoiata si ar fi, cel putin, regresiva”.

(Un Nou Ev Mediu)

In fata declinului timpului omul isi uita reperele si credinta, atrage atentia Berdiaev: „In acest secol de incredulitate, in care se neglijeaza nu numai vechea credinta religioasa, ci si credintele umaniste ale veacului al XIX-lea, singura credinta pe care o mai pastreaza omul civilizatiei moderne e acea alipire de tehnica, puterea si progresul sau infinit. Si tot ceea ce se intampla in lume conspira sa alimenteze aceasta noua credinta. Tehnica reprezinta ultimul amor al omului, care e gata, sub influenta acestui amor, sa-si modifice propria sa imagine. Or tehnica indeplineste sub ochii sai minuni autentice. Problema tehnicii e una dintre cele mai importante pentru constiinta crestinului, care inca nu i-a descoperit valoarea si significatia. Crestinii adopta fata de tehnica doua atitudini, dar si una, si cealalta ne apar ca superficiale si incomplete. Majoritatea dintre ei considera tehnica indiferenta si neutra fata de religie, ca „afacere” a inginerilor. Ea mareste confortul, aduce perfectionari in viata, de care fara indoiala beneficiaza si crestinii, dar domeniul ei e un domeniu particular, care n-are nimic a face cu constiinta si spiritul lor si care nu le pune nici o  problema spirituala. Din contra, dispretuiesc tehnica, socotind-o drept un rau apocaliptic, ingroziti de puterea crescanda fara incetare, pe care o exercita asupra vietii umane, vad in ea triumful Antichristului, Fiara urcata din abis. (...)

Ce inseamna epoca tehnica si sosirea noului cosmos in destinul omului? Anunta el materializarea si moartea spiritualitatii sau ii putem atribui o alta importanta? Ruptura dintre spirit si vechea viata organica, mecanizarea vietii, apare ca fiind o povestire a sfarsitului spiritualitatii in lume”.

(Omul si masina)
Nikolai Alexandrovici Berdiaev (in rusa Николай Александрович Бердяев; 1874 -1948) a fost un filosof rus.

S-a nascut la Kiev, intr-o familie din aristocratia militara. La 14 ani citeste Critica ratiunii pure a lui Kant si Fenomenologia spiritului a lui Hegel. Urmeaza scoala de cadeti din Kiev si apoi Universitatea, unde se imprieteneste cu Leon Sestov.

Devine preocupat de filosofia religiei. In 1907 se muta la Moscova, unde infiinteaza o „Societate filosofico-religioasa”, citeste opera lui Vladimir Soloviov si calatoreste.

In 1916 fondeaza revista Puti (Calea).

Devine profesor de filosofie si istorie la Universitatea din Moscova, dar la scurt timp este arestat si anchetat de serviciile de securitate sovietice.

In septembrie 1922 Berdiaev este exilat de regimul bolsevic, din motive ideologice, impreuna cu inca 25 de intelectuali. Se stabileste pentru doi ani la Berlin, unde intemeiaza o „Academie Rusa de Filosofie Religioasa”.

In 1924 se muta la Clamart, langa Paris, tine conferinte in mai multe tari, publica lucrari. Universitatea din Cambridge ii confera titlul de „Doctor in teologie honoris causa”.

Eseurile Un nou Ev Mediu si Omul si masina – cuprinse in aceasta carte –  prezinta perspectiva filosofului Nikolai Berdiaev asupra declinului timpului precum si necesitatea unei puternice transformari spirituale a omului; singura cale care poate garanta depasirea limitelor impuse de lumea moderna.