Editura Paideia Logica si dreptul - Coordonator Dragan Stoianovici

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-606-748-100-6

Cod Produs: 9786067481006 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Un proiect editorial inedit, in piata publicistica din Romania, crestomatia Logica si dreptul cuprinde in cele sase sectiunii informatii si notiuni fundamentale privind logica rationamentului juridic, si se adreseaza, in egala masura studentilor in drept, profesorilor care predau logica juridica, cercetatorilor, dar si juristilor practicieni interesati de componenta logica a activitatii lor profesionale.

Aparitia si dezvoltarea teoriei moderne a argumentarii precum si noile instrumente de lucru ale logicii formale contemporane au generat, dupa sine, si o dezvoltare a investigatiilorde logica juridica. Toate aceste aspecte sunt aduse in atentia publicului romanesc, prin efortul depus de prof. dr. Dragan Stoianovici de a selecta si traduce cele mai noi directii de lucru ale logicii juridice; efort care s-a concretizat, in 2016, prin publicarea acestei lucrari. Astfel, prima sectiune cuprinde informatii privind statutul logicii juridice, cea de-a doua abordeaza problemele definitiei acestei discipline, sectiunea a III-a descrie conceptual de norma juridica, sectiunile IVsi V cuprind inforamatii despre elaborarea textelor normative, elaborarea normelor  si aplicarea solutiilor in cauzele din justitie, iar ultima sectiune, cea de-a VII, descrie relatia dintre drept si morala.

„Rationamentul logic joaca, indiscutabil, un rol important in matematica, in stiintele fizice si, in fond, pretutindeni unde se urmaresc testabilitatea, stringenta si coerenta asertiunilor si unde oamenii se feresc de evaluari arbitrare, de enunturi vagi si de simpla argutie. Nu se poate nega ca de multe ori oamenii se complac in astfel de comportamente mentale de buna voie si fara vreun regret. Un asemenea comportament poate fi comunicativ, ba chiar poate fi comunicativ si la un nivel propriu-zis uman. Totusi, atunci de obicei avem de-a face cu o comunicare umana impurificata. Pentru ca o comunicare ce nu se sinchiseste defel de standardele logice tinde a se amesteca excesiv cu elemente de comunicare infraumana. Mai mult chiar, acolo unde logica schioapata, comunicarea umana tinde sa esueze, Ilmar Tammelo Ilmar Tammelo‘‘.
  • Logica si dreptul - Coordonator Dragan Stoianovici

Prof.univ.dr. Dragan Stoianovici este Profesor Emerit al Universitatii din Bucuresti si un membru marcant al Departamentului de Filosofie Teoretica. A obtinut titlul de doctor in filosofie in anul 1973 de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, cu o teza despre termenii singulari in logica. Timp de peste patru decenii, a publicat si predat in domeniile logicii generale, logicii moderne, filosofiei logicii, logicii discursului practic, argumentarii si gandirii critice, precum si in domeniul logicii juridice. De asemenea, Profesorul Stoianovici a tradus in limba romana un numar mare de texte fundamentale din sfera filosofiei teoretice si a logicii.

Numeroase traduceri de carti de filosofie si logica din engleza, franceza si rusa, printre care: A Dictionary of Philosophy, ed. A. Flew; F. E. Peters, Greek Philosophical Terms; The Blackwell Encyclopedia of Political Thought, ed. D. Miller; K. Popper, The Open Society and its Enemies;  B. Russell, A History of Western Philosophy;H.- I. Marrou, Saint Augustin et la fin de la culture antique, Jeanne Hersch, L’étonnement philosophique, A. Vergez si D. Huisman, Cours de philosophie (ultimele doua in colaborare).

Volumul de fata ofera, in traducere, o selectie de contributii pe teme de logica juridica datorate unor autori de prestigiu din diverse parti ale lumii. Textele sunt distribuite tematic pe sectiuni ce acopera principalele directii de analiza si reflectie din domeniu.