Editura Universitara Filantropia - Arta binelui. Cadre Noologice, Grupuri Vulnerabile, Omul Limitat

ISBN: 978-606-28-1139-6

DOI: https://doi.org/10.5682/9786062811396

Anul publicării: 2020

Pagini:

Editura: Editura Universitara

Autor: . Teodosie Petrescu, Arhiepiscopul Tomisului, Bogdan Moise, Nina Stanescu

Cod Produs: 978-606-28-1112-9 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
  • Filantropia - Arta binelui. Cadre Noologice, Grupuri Vulnerabile, Omul Limitat

Prefața / 5
Opera social-filantropica a Arhiepiscopiei Tomisului reflectata in proiecte si programe de susținere a aproapelui aflat in nevoi /7
Prof. Univ. Dr. Arhiepiscop Teodosie Petrescu, Facultatea de Teologie, Universitatea „Ovidius” Constanța
Asistența Sociala Instituționala. Eficiența Serviciilor Sociale/ 25
Petre Dinica, Director D.G.A.S.P.C. Constanța
Asistenţa sociala si Filantropia crestin – ortodoxa – studiu comparativ – / 38
Pr. Prof. Dr. Milea Mihail
Milostenia. Implicarea social – filantropica in viața parohiala /50
Pr.prof.univ.dr.Moise Bogdan; Lector univ.dr. Stanescu Nina, Facultatea de Teologie, Universitatea „Ovidius”Constanța
Imperative actuale privind cultura sociala a studenților / 62
Buzenco Valeria, doctoranda, Scoala doctorala „Stiințe ale educației”, Universitatea Pedagogica de Stat „I. Creanga” din Chisinau, Borozan Maia, profesor universitar, doctor habilitat in pedagogie, Universitatea de Stat din Tiraspol (cu sediul la Chisinau)
Dimensiuni ale formarii culturii toleranței a cadrelor didactice pentru anticiparea conflictelor in mediul educational/ 71
Conf.univ.dr. Țurcan - Balțat Lilia, Universitatea de Stat din Tiraspol, Republica Moldova
Dimensiuni psihologice ale reabilitarii post AVC /79
Aurelia Glavan, neurologist, PhD in Psychology, Associate Professor Emergency Medicine Institute, Chisinau, Republic of Moldova
Reziliența si mecanisme de coping la pacienții oncologici si grupul de support primar/94
Lector univ.dr. Florentina Olimpia Avram, Raluca Ionela Maxim, M.A. Facultatea de Psihologie si Stiințele Educației, Universitatea OVIDIUS din Constanța
Virtutea milosteniei in revelaţia dumnezeiasca si percepţia ei in societatea contemporana/ 106
Lect.univ.dr. Popa Claudia-Simona, Facultatea de Psihologie si Stiințele Educației, Universitatea „Ovidius” Constanța
Filantropia divina, adica grija lui Dumnezeu pentru om, reflectata in opera canonica a Bisericii Ortodoxe/ 115
Asist. univ. dr. Maxim Marian Vlad, Universitatea „Ovidius” Constanța
Patologia unei societați decadente /132
Lector univ.dr. Nina Stanescu, Facultatea de Teologie Universitatea „Ovidius” Constanța

In Patriarhia Româna anul 2020 a fost proclamat Anul omagial al pastorației parinților si copiilor dar si Anul comemorativ al filantropilor ortodocsi români.
Volumul ,,Filantropia – Arta Binelui” se constituie in mod deosebit ca un volum omagial, ce cuprinde studii realizate pentru a promova iubirea de Dumnezeu si de aproapele, actele social-filantropice la nivel de comunitate. De asemenea, volumul implica si studii in care sunt abordate teme educaționale, psihoosociale, cadre si comunitați noologice.

Proclamarea anului 2020 ca ,,Anul comemorativ al filantropilor ortodocsi români” are ca scop, promovarea activitații social-filantropice a Bisericii Ortodoxe Române ce are ca temei filantropic-crestin, Sfânta Evanghelie si Sfânta Tradiție, subliniind totodata legatura dintre spiritual si uman, dintre Liturghie si Filantropie.
In societatea contemporana, instituţia familiei, Biserica, este greu incercata de aceasta pandemie de coronavirus. Mai mult ca niciodata trebuie sa fim solidari, sa ne aratam compasiunea faţa de semenii nostri afectaţi de acest flagel necruţator ce a lovit omenirea. In aceste clipe de grea cumpana pentru umanitate, respectând condițiile sanitare impuse de situație, Biserica Ortodoxa Româna si - a intensificat activitatea social-filantropica. Institutul Național de Boli Infecțioase „Prof. Dr. Matei Bals” a prezentat mulțumiri publice Patriarhiei Române pentru „sprijinul material si suportul spiritual” oferit: „In aceasta perioada grea, asemenea dovezi de compasiune si grija fața de cei din jur sunt foarte importante si ajuta foarte mult, atât personalul medico-sanitar, cât mai ales beneficiarii direcți, pacienții”.
Cu siguranța putem spune ca acest an al milostivirii, ar putea avea ca indemn: «Fiţi milostivi precum Tatal vostru milostiv este» (cf. Lc 6,36).
Dupa cum observam, acest indemn ne cere sa cunoastem milostivirea Tatalui, sa o propovaduim si sa o oferim aproapelui nostru, devenind astfel, mijloace ale milostivirii lui Dumnezeu atât in familie, in Biserica cât si in societate.
Prof. Univ. Dr. Teodosie Petrescu, †Arhiepiscopul Tomisului