Editura Paideia De la experienta sublimului la starea de exceptie - Virgil Ciomos

Editura: Paideia

Autor: Virgil Ciomos

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-748-176-1

Cod Produs: 9786067481761 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Volumul De la experienta sublimului la starea de exceptie reuneste articole publicate in reviste straine si volume comune –  precum „Cahiers Philosophiques de Strasbourg”, „Le Discours Psychanalytique”, „La Pensée Libre” „Studia Phaenomenologica” sau Intentionalitatea de la Plotin la Lévinas. Metamorfoza unei idei – si prezinta modul in care se manifesta constiinta religoasa a omului, la granita unor vremuri tulburi, generate de propriile cautari si raspunsuri; cu  adanci trimiteri si analize filosofice asupra intregii problematici, realizate intr-un mod exceptional de catre Virgil Ciomos.

„Ceea ce ne lipseste deci noua astazi nu e atat o stiinta religioasa moderna, cat mai degraba o „credinta post-mo derna” – fie-ne iertat oximoronul! – nascuta din si in chiar moartea oricarei credinte, si anume, ca pandant al unei fidelitati calite la flacara infernului. Sa nu uitam ca ultima si cea mai dificila experienta ascetica („nihilista”) a marilor sfinti a fost si ramane cea a ateismului (vezi, de pilda, cazul lui Serafim de Sarov sau acela al Terezei de Lisieux). Or, credinta e proprie slugar niciei, fidelitatea, prieteniei. Credinta presupune dependenta, fidelitatea, libertatea. Credinta este conditionata, fidelitatea, neconditionata. Credinta constituie o creanta asupra vietii, fidelitatea, una asupra mortii (ca orice testament autentic, fie el religios.”
  • De la experienta sublimului la starea de exceptie - Virgil Ciomos

Virgil Ciomos (n. 9 octombrie 1953, Deva) este profesor universitar la Facultatea de Filosofie a Universitatii „Babes-Bolyai” din Cluj-Napoca si membru al Societatii Romane de Fenomenologie.

Lucari

Timp si Eternitate. Aristotel, Fizica IV 10-14. Interpretare fenomenologica, Ed. Paideia, Bucuresti, 1998; editia a II-a, Ed. Paideia, Bucuresti, 2000

Constiinta si schimbare in Critica ratiunii pure. O perspectiva arhitectonica asupra kantianismului, Ed. Humanitas, Bucuresti, 2006

De la experienta sublimului la starea de exceptie, Ed. Paideia, Bucuresti, 2006; editia a II-a, Ed. Paideia, Bucuresti, 2007

Etre(s) de passage publicat in limba franceza la Ed. Zeta-books, 2009

Editii ingrijite

Démocratie, droits fondamentaux, vulnérabilité, Presa Universitara Clujeana, Cluj, 2007 (volum editat sub auspiciile Agentiei Universitare a Francofoniei)

Nicolas Steinhardt, Le Journal de la félicité, ed. ArcantPre, Paris. 1996

Nicolae Steinhardt, Jurnalul fericirii [Happiness Diary], Dacia Publishing House, Cluj, 1991

Lucrarea De la experienta sublimului la starea de exceptie cuprinde o analiza sistematica a dimensiunii religioase a naturii umane si a intregului travaliu pe care omul, in incercarea de a-si depasi universul sau marginal, ajunge sa „elibereze” prin credinta sau se se inchida prin „nihilism”.