Editura Vellant T. Povestea testosteronului, hormonul care ne domina si separa - Carole Hooven

Editura: Vellant

Autor: Carole Hooven

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-980-192-5

Cod Produs: 9786069801925 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Testosteronul este prezent în sângele nostru în cantități infime. Ambele sexe îl produc, dar bărbații au de zece sau chiar de douăzeci de ori mai mult decât femeile.

În ciuda prezenței sale fizice nesubstanțiale, testosteronul a reușit să își facă o reputație substanțială, fiind ca soarele printre stele când vine vorba de celelalte substanțe chimice ale corpului.

Cu toate discutiile despre testosteron in sex, sport sau politica, aveam nevoie de o explicatie stiintifica, si cea pe care o regasim in aceasta carte este una exceptionala. -- Steven Pinker, profesor de psihologie la Harvard
Carole Hooven, PhD, este lector si co-director al Departamentului de Studii Evolutionar Biologie la Universitatea Harvard. Doctoratul si l-a obtinut la aceeasi universitate cu un studiu despre testosteron si diferentele dintre sexe. Hooven a primit numeroase distinctii universitare, iar cursul sau despre hormoni si comportament a fost numit de catre Harvard Crimson’s ,,unul dintre cele mai populare cursuri ale universitatii.”