Editura Vellant Viitorul fericirii. Cinci strategii moderne de echilibrare a productivitatii si a starii de bine in era digitala - Amy Blankson

Editura: Vellant

Autor: Amy Blankson

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-980-066-9

Cod Produs: 9786069800669 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Viitorul fericirii depinde de noi. Reflectand deliberat la unde, cand, de ce si cum folosim tehnologia, putem incepe sa modelam in mod activ scenariile sociale si fortele pietei care ne impulsioneaza cultura sa creeze viitorul pe care vrem sa‑l vedem cu adevarat.

„Merita spus ca aceasta carte nu este doar pentru cei pasionati de tehnologie. Este pentru oricine are probleme cu numarul tot mai mare de incarcatoare care‑i iau cu asalt noptiera. Este pentru directori si angajati care se straduiesc sa‑si creasca productivitatea, dar ii ustura ochii si ii doare spatele dupa ore intregi in care au fixat monitorul. Este pentru mamele cu masina de tip monovolum, carora le place cum le ajuta dispozitivele sa‑si calmeze copiii cand sunt in masina sau in public, dar dupa aceea au de‑a face cu „istericalele tehnologiei“, cand este oprit dispozitivul. Este pentru tinerii profesionisti coplesiti de amprenta lor digitala si care au nevoie sa se deconecteze in mod strategic de la dispozitive.”

Amy Blankson

Cine trebuie sa citeasca aceasta carte?

Oricine este interesat de impacarea tehnologiei cu viata personala
Cei interesati de istoria culturala a fericirii
Cei care doresc sa duca o viata mai fericita
Recenzii:

„Prea adesea, conceptul de fericire personala este exclus din discutiile despre tehnologie si viitorul lumii noastre. Viitorul fericirii ne aminteste la momentul oportun despre importanta fericirii personale si gasirea sensului in lumea digitala”.

— Susan Cain, autoarea cartii Quiet: The Power of Introverts in a World That Can’t Stop Talking

„Viitorul fericirii mi-a oferit sugestii extrem de utile inca din primele pagini si o viata cu adevarat mai fericita la finalul lecturii. Intr-o era a nesfarsitelor intreruperi, aceasta carte nu putea sa apara intr-un moment mai bun”.

— Neil Pasricha, autorul cartii The Happiness Equation

„S-au scris volume intregi despre cat de mult rau ne poate face tehnologia, insa Amy Blankson este prima autoare pe care o stiu care expune o cale simpla si realizabila prin care sa ramanem cu picioarele pe pamant si echilibrati in era digitala”.

— Laszlo Bock, autorul cartii Work Rules!
Amy Blankson a devenit unul dintre principalii experti din lume cu privire la conexiunea dintre psihologia pozitiva si tehnologie. E singura persoana care a fost numita o ,,Pata de Lumina” de doi presedinti (presedintele George H.W. Bush si presedintele Bill Clinton) pentru ca a creat o miscare de activare a schimbarii culturii pozitive. O vorbitoare si o consultanta foarte cautata, Amy a lucrat cu organizatii precum Google, NASA, armata SUA sau Fundatia XPRIZE pentru a ajuta la promovarea unui sentiment de bunastare in Era Digitala. Amy a absolvit Universitatea Harvard si detine un MBA la Scoala de Management de la Yale.

Amy Blankson

Cine trebuie sa citeasca aceasta carte?

Oricine este interesat de impacarea tehnologiei cu viata personala
Cei interesati de istoria culturala a fericirii
Cei care doresc sa duca o viata mai fericita
Recenzii:

— Neil Pasricha, autorul cartii The Happiness Equation

— Laszlo Bock, autorul cartii Work Rules!