Editura Curtea Veche Trezirea, visarea, existenta. Sinele si constiinta in neurostiinte, meditatie si filozofie - Evan Thompson

Editura: Curtea Veche

Autor: Evan Thompson

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0958-4

Cod Produs: 9786064409584 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ce este constiinta? Cum este posibila perceptia unui obiect? Ce se intampla cu eul intr-un vis obisnuit? Dar intr-un vis lucid? Persista vreo forma de constiinta in timpul somnului profund? Dar atunci cand murim?

Acestea sunt doar cateva dintre intrebarile carora EVAN THOMPSON le gaseste raspuns, apeland atat la ideile metafizice ale budismului, hinduismului si taoismului traditional, cat si la cele mai noi descoperiri din neurostiinte. Aceasta carte a fost inclusa de blogul Inside Vancouver in topul primelor zece carti ale anului 2014.
  • Trezirea, visarea, existenta. Sinele si constiinta in neurostiinte, meditatie si filozofie - Evan Thompson

Evan Thompson (n. 1962, Ithaca, New York) este doctor in filozofie, cu o diploma obtinuta in cadrul University of Toronto in 1990. Este membru in consiliul director al Institutului Mind & Life si a fost codirector al unor centre de cercetare, printre care National Endowment for the Humanities Summer Institute si NEH Summer Institute on Self‑Knowledge in Eastern and Western Philosophies. Este autorul unora dintre cele mai relevante lucrari din domeniu si profesor de filozofie in cadrul University of British Columbia din Vancouver, precum si membru al Royal Society of Canada.