Editura For You Trauma si memorie. Saga creierului si a corpului in cautarea trecutului inca viu - Dr. Peter A. Levine

Editura: For You

Autor: Peter A. Levine

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-639-214-3

Cod Produs: 9786066392143 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Saga creierului si a corpului in cautarea trecutului inca viu. Ghid practic pentru intelegerea si vindecarea amintirilor traumatice
Putem avea incredere in amintirile noastre?

Bazandu-se pe 45 de ani de tratare reusita a traumei si utilizand studii de caz din propria practica, dr. Levine sustine ca singurele amintiri cu adevarat utile sunt cele care par initial cel mai putin fiabile: amintirile stocate in corp, nu neaparat cele accesabile de catre mintea constienta.

De obicei, oamenii de stiinta studiaza amintirile traumatice „explicite“ din creier (precum gandurile intruzive sau flashbackurile), acordandu-i prea putin atentie modului in care corpul insusi stocheaza memoria „implicita“. Invatand cum sa intelegem mai bine interactiunea complexa a trecutului cu prezent si a mintii cu corpul, putem sa ne ajustam relatia cu trauma si sa capatam o stare mai echilibrata si mai relaxata.

Scrisa pentru persoanele care sufera de traume, precum si pentru practicienii din ingrijirea sanatatii, Trauma si memorie reprezinta o perspectiva revolutionara asupra modului in care e construita memoria si in care ea este influentata de starea noastra actuala de a fi.

„Memoria are multe straturi, iar Peter Levine a contribuit cu propria modalitate unica si puternica de a gandi cum sa intelegem aceste sisteme si sa le optimizam actiunea dupa trauma. Aceasta carte ofera intelepciune clinica desprinsa din experiente directe, de zeci de ani, demonstrand modul in care un clinician – cu atentie concentrata si interventie bine tintita – poate converti amintiri nerezolvate si neintegrate intr-o forma rezolvata si integrata, permitand aparitia unei naratiuni coerente si eliberandu-l pe individ din inchisorile trecutului.“ - Dr. Daniel J. Siegel, coautorul cartii Creierul copilului tau, aparuta la Editura For You.
Dr. Peter A. Levine

Este doctor atat in biofizica medicala, cat si in psihologie. Dezvoltator al metodei Somatic Experiencing, o abordare centrata pe corp a vindecarii traumelor, Dr. Levine a fost consultant in probleme legate de stres pentru NASA in cadrul proiectului zborurilor spatiale si a fost membru in echipa de psihologi de interventie a Institutului pentru Afaceri Internationale. Cartile sale au fost traduse in 24 de limbi. Contributia originala a lui Levine in domeniul psihoterapiei corporale a fost rasplatita in 2010 cu „Premiul pentru Realizari pe durata intregii vieti” din partea Asociatiei pentru Psihoterapia Corporala din Statele Unite.

Putem avea incredere in amintirile noastre?