Editura For You Trauma. Epidemia invizibila. Cum functioneaza trauma si cum ne vindecam de ea- Dr. Paul Conti

Editura: For You

Autor: Paul Conti

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-639-511-3

Cod Produs: 9786066395113 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Descopera-ti, intelege-ti si vindeca-ti traumele!

Numeroase boli se transmit subtil de la parinte la copil sau intre oameni care nici nu se cunosc. Dr. Paul Conti demonstreaza ca exact asa se transmit si traumele: ca o epidemie scapata de sub control si cu riscul sa ne afecteze intreaga viata, deopotriva la nivel individual si social. Trauma devine adeseori o boala incurabila daca nu este tratata si prevenita.

In cartea Trauma. Epidemia invizibila, dr. Conti examineaza cele mai recente cercetari, cele mai bune practici clinice si cazuri din viata reala pentru a descoperi cauzele reale ale traumei si cele mai bune solutii de vindecare a ei. El elaboreaza un protocol de schimbari concrete pentru atenuarea, vindecarea si preventia traumelor.

„Am scris aceasta carte pentru a trage un semnal de alarma cu privire la traume. Trauma este mult prea raspandita, daunatoare, contagioasa si adesea invizibila – exact ca un virus. Iar daca vom continua sa ignoram acest fapt si sa permitem ca trauma sa ramana ascunsa, nu as paria pe faptul ca o vom invinge vreodata...

Iata ce vreau sa obtii din cartea de fata:

• intelegerea temeinica a traumei si a rusinii,

• capacitatea de a recunoaste traumele in tine, in ceilalti si in societatea din jurul tau,

• cunoasterea modurilor in care trauma individuala si cea colectiva opereaza la nivelul societatii,

• o multime de instrumente practice care sa va ajute pe tine si pe ceilalti.“

Dr. Paul Conti
Absolvent al Facultatii de Medicina de la Stanford University. Si-a incheiat pregatirea in psihiatrie la Stanford si Harvard, unde a fost rezident-sef.

Activitatea sa curenta include evaluarea diagnostica si tratamentul prin psihoterapie si medicatie. El ofera educatie neurobiologica si consultanta in domeniul optimizarii sanatatii personale. A fondat doua clinici in ultimul deceniu, activitatea sa actuala desfasurandu‑se prin intermediul Pacific Premier Group, PC. Este recunoscator pentru binecuvantarile sale, pentru familie, prieteni si reusitele in vindecare.