Editura Curtea Veche Punctul ideal. Placerile suferintei si cautarea sensului - Paul Bloom

Editura: Curtea Veche

Autor: Paul Bloom

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-44-1503-5

Cod Produs: 9786064415035 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Analizand descoperirile revolutionare ale psihologiei, Punctul ideal ne arata cum tipul potrivit de suferinta pregateste terenul pentru implinire. Nu suntem in mod natural hedonisti.
Desi de multe ori asociem o viata buna cu placerea si cu lipsa esecului, efortul, lupta si greutatile, precum si frica sau tristetea, ne pot duce, in contextele potrivite, la o viata cu sens, la satisfactii morale si la bucuria cunoasterii. Durerea ne distrage de la spaime, poate sa serveasca unor scopuri sociale, sa arate cat de puternici suntem sau, dimpotriva, functioneaza pe post de strigat de ajutor.
  • Punctul ideal. Placerile suferintei si cautarea sensului - Paul Bloom

PAUL BLOOM a absolvit magna cum laude psihologia, la McGill University, apoi a devenit doctor in psihologie cognitiva, dupa cursurile urmate la Massachusetts Institute of Technology. In prezent, este profesor de psihologie la University of Toronto si profesor emerit de psihologie la Yale University.

In 2002, Society for Philosophy and Psychology din SUA i-a oferit prestigiosul Premiu Stanton, pentru merite deosebite in cercetari interdisciplinare, in domeniile filozofiei si psihologiei. Au urmat, in 2004, Premiul Lex Hixon, pentru predarea excelenta la Yale a stiintelor cognitive, iar in 2017, Premiul Klaus J. Jacobs Research, pentru cercetarile asupra modului in care copiii isi dezvolta sentimentul de moralitate.

Cele mai populare articole ale sale au aparut in publicatii prestigioase ca The New York Times, The Guardian, American Scientist, iar textul publicat in The Atlantic – „Is God an Accident?“ („Dumnezeu este o intamplare?“) – i-a fost inclus in The Best American Science Writing, 2006. In 2018, la Curtea Veche Publishing s-a tradus si publicat cartea sa – Impotriva empatiei.

Mergem la filme care ne fac sa plangem, mancam picant si alergam la maraton pana ni se taie rasuflarea. De ce avem nevoie uneori de durerea fizica si de tumultul emotional? Cu idei argumentate si bine documentata, aceasta carte ingenioasa ne arata de ce o viata lipsita de suferinta pe care o alegem singuri ar fi goala – ba chiar mai rau, plictisitoare.