Editura Paideia Psihosomatica intre medicina si cultura. O abordare cognitiv-comportamentala a tulburarilor de alimentatie - Oltea Joja

Editura: Paideia

Autor: Oltea Joja

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-748-613-1

Stoc limitat
Cod Produs: 9786067486131 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Abordarea are drept fundament pragmatismul si consistenta clinicianului, dar emuland o interpretare socioculturala pertinenta, non-speculativa, mai putin comuna in literatura noastra.

Prima parte a volumului reprezinta un mic manual de psihosomatica, introducere obligatorie pentru orice clinician. Partea a doua a cartii reprezinta in literatura de specialitate din Romania primul studiu amplu privind tulburarile de alimentatie. Anorexia nervosa si bulimia nervosa, tulburari cu o prevalenta crescanda, constituie eticheta ascunsa a top-modelelor, dar si un risc semnificativ pentru o generatie obsedata de perfectionism si estetica corporala. In timp ce literatura si mass-media altor tari inunda de studii in acest domeniu, tulburarile de alimentatie sunt in mare parte inca ignorate aici in tara. Autoarea, avand o istorie de 19 ani de psihoterapie,  isi aduce contributia in acest domeniu. Studiul ei cuprinde o analiza diferentiata a aspectelor clinice, completata de dimensiunile familiale si, transgresand, ofera o analiza socioculturala complexa asupra anorexiei nervosa si bulimiei nervosa.

Tulburarile de alimentatie, tema de fond a acestei lucrari, constituie de trei decenii incoace un domeniu stralucitor pentru literatura de specialitate, dar si pentru mass-media.

Oltea Joja, psiholog clinician, psihoterapeut si cercetator stiintific, este profesor asociat la Universitatea Titu Maiorescu Bucuresti.

A lucrat la Institutul de Endocrinologie "C.I. Parhon", unde  si-a insusit de-a lungul anilor o vasta experienta in domeniul psihologiei clinice si psihoterapiei, indeosebi in aria tulburarilor de alimentatie.

Detine titlul de grandparenting in terapia cognitiv-comportamentala  acordat de Federatia Romana de Psihoterapie,

Autoarea a coordonat in perioada 1997-2001, in cadrul Institutului de Endocrinologie C.I.Parhon, primul proiect de cercetare privind eficienta psihoterapiei in Romania, cu tema specifica: „Eficienta psihoterapiei in tulburarile de alimentatie”. Proiectul a fost coordonat de Comisia Europeana in cadrul programului COST (Cooperation for Science and Technology).
  • Psihosomatica intre medicina si cultura. O abordare cognitiv-comportamentala a tulburarilor de alimentatie - Oltea Joja