Editura Universitara Psihologia evolutionista. Modele teoretice si cercetari actuale - Cezar Giosan

ISBN: 978-606-28-0427-5

DOI: 10.5682/9786062804275

Anul publicării: 2016

Editura: Editura Universitara

Autor: Cezar Giosan

Cod Produs: 9786062804275 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins

Volumul de fata isi propune sa treaca in revista catevatopici din domeniul psihologiei evolutioniste, o disciplina care ia amploare din ce in ce mai mare in tarile occidentale, dar care in Romania este inca prea putin reprezentata. Psihologia evolutionista considera abilitatile noastre mentale drept produse ale proceselor evolutive (asa cum sunt organele corpului), rolul acestora fiind acela de a ne ajuta sa supravietuim si sa ne transmitem genele mai departe.

Cartea incepe cu o prezentare a conditiilor in care Homo Sapiens a evoluat ca specie, intrucat adaptarile noastre la acele conditii sunt responsabile de o serie de fenomene sau consecinte psihologice, detaliate in sectiunile ulterioare ale volumului. Astfel, cititorul va face la inceput cunostinta cu caracteristicile Mediului de adaptare evolutionista, dupa care va avea ocazia sa citeasca despre particularitatile cresterii copiilor la societatile de vanatori-culegatori. Acesta topica ne ajuta sa intelegem mai bine consecintele posibile ale modalitatilor in care ne crestem copiii in lumea moderna, modalitati foarte diferite de cele din societatile ancestrale.

Volumul continua cu o prezentare a unor explicatii evolutioniste ale depresiei post-partum si dismorfiei  musculare, ambele afectiuni fiind vazute prin lentilele acestei discipline ca originand in mecanisme adaptative care ajuta la cresterea succesului reproductiv. De asemenea, alte sectiuni ale acestui volum trateaza subiecte ca infidelitatea, incercand sa raspunda, printr-o prisma biologica, nu etica, la intrebarea daca acest comportament este natural, topica foarte importanta avand in vedere ca foarte multe cupluri care se despart o fac din motivul infidelitatii.

Volumul abordeaza si subiecte de nisa, cum ar fi dilemele etice ale psihofarmacologiei cosmetice sau explicatii evolutioniste ale preferintei noastre universale pentru muzica.

Cezar Giosan

• Psihologia evolutionista. Modele teoretice si cercetari actuale

Prefata/7

Mediul de adaptare al speciei umane /9