Editura Gama Pot sa fac singur! - Maja Pitamic

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-973-149-718-1

Cod Produs: 9789731497181 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Pot sa fac singur!” este un bestseller international, bazat pe principiile metodei Montessori, care isi propune sa ii ajute pe parintii ocupati sa petreaca timp de calitate alaturi de copiii lor.

Volumul contine peste 70 de activitati explicate pas cu pas, insotite de instructiuni si sugestii, al caror nivel de dificultate creste treptat. Bazate pe principiile solide ale importantei dezvoltarii in copilaria mica si axate pe nevoile copiilor cu varste intre 2 si 5 ani, activitatile sunt simplu, rapid si ieftin de pus in practica, fara sa necesite materiale complicate sau abilitati pedagogice speciale.
Prin intermediul activitatilor ludice, copilul va invata:

sa se imbrace singur si sa-si lege sireturile;
sa identifice gusturi si texturi;
sa invete literele si sa descopere jocurile de cuvinte;
sa sorteze culori si sa ordoneze numere;
sa aprecieze si sa descopere natura.
Cu ajutorul cartii, copilul va descoperi lucruri esentiale despre autonomie, igiena, legume si fructe si isi va imbunatati abilitati precum cititul, limbajul, scrierea etc.

Din aceeasi colectie mai fac parte: • Pedagogia Montessori explicata parintilor • 100 de activitati Montessori pentru descoperirea lumii inconjuratoare • 100 de activitati Montessori pentru invatarea scrierii si citirii • 60 de activitati Montessori pentru bebelusul meu • 100 de activitati stimulatoare Montessori

Prin intermediul activitatilor ludice, copilul va invata:

sa se imbrace singur si sa-si lege sireturile;
sa identifice gusturi si texturi;
sa invete literele si sa descopere jocurile de cuvinte;
sa sorteze culori si sa ordoneze numere;
sa aprecieze si sa descopere natura.