Editura Pro Universitaria Perspective contemporane asupra relatiei de cuplu. Contemporary Perspectives on the Couple Relationship. Editie bilingva - Nicu Ionel Sava

Editura: Pro Universitaria

Autor: Nicu Ionel Sava

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1566-6

Cod Produs: 9786062615666 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Volumul Perspective contemporane asupra relatiei de cuplu ofera o incursiune clara in dinamica relatiilor de cuplu, prin prisma personalitatii, atasamentului, reglarii emotionale si copingului, oferind astfel o perspectiva ampla, atat teoretica, cat si empirica, fiind totodata o tema de actualitate continua, datorita schimbarilor de esenta in functionarea partenerilor si a influentelor culturale.

Dinamica relatiilor de cuplu este abordata si analizata incepand cu conceptualizarea lor de baza, manifestarile lor pe fiecare etapa de dezvoltare, expresia lor sociala si efectele lor pozitive si negative, la nivel intra si interindividual, informatiile fiind prezentate si sustinute de o cantitate importanta de studii stiintifice din domeniul psihologiei, sociologiei si medicinei.

Perspectiva interculturala si abordarea stiintifica a acesteia, reprezinta un aspect deosebit de important al lucrarii si il distinge in peisajul lucrarilor care abordeaza problematica relatiilor de cuplu. Volumul are o adresabilitate larga, studenti, profesori, profesionisti din domeniul sanatatii, dar si publicului larg, interesat de problemele actuale ale relatiilor de cuplu.

Problematica abordata este de mare actualitate, intrucat volumul aduce clarificari, cu o anumita aplicabilitate practica, in ceea ce priveste adaptarea fiintei umane la contextele vietii intr-un cuplu romantic, prin conturarea mecanismelor inconstiente si a corespondentei lor cu strategiile de coping.
  • Perspective contemporane asupra relatiei de cuplu. Contemporary Perspectives on the Couple Relationship. Editie bilingva - Nicu Ionel Sava

Este fondator si presedinte al Asociatiei Psihologilor Terapeuti Sistemici de Cuplu si Familie Tomis din Constanta. Este doctor in psihologie, lucrarea de doctorat ”Studiu asupra relatiei personalitate – mecanisme de coping la cuplurile conflictuale – analiza comparativa pe criteriul etnic si religios”, coordonata de doamna profesor universitar Iolanda Mitrofan inscriidu-se in preocuparile sale pentru problematica cuplului si familiei. Este psiholog principal si supervizor in specialitatea psihoterapie, formarea sa avand o orientare sistemica asupra problematicii domeniului cuplului si familiei. Titularizat in anul 2010 de Universitatea ”Andrei Saguna” din Constanta pe postul de lector la Facultatea de Psihosociologie, autorul a contribuit la formarea, competentelor specifice domeniului psihologiei, studentilor si masteranzilor ce-l au avut dascal, pana in anul 2020. In perioada 2015-2020 a ocupat functia de Director al Departamentului de Stiinte Socio-Umane la universitatea mentionata, avand ca principala misiune conducerea si coordonarea acestei structuri. Incepand cu anul 2021 este cadru didactic colaborator al Facultatii de Psihologie si Stintele Educatiei, Universitatea Bucuresti. Autor si coautor de carte, capitole in tratate, articole in reviste de specialitate, printre care: A Teacher's Guide for Science and Technology Educators in Secondary and Higher Education (2009); Anomia rolurilor in familia contemporana (2015); Metamorfoze ale functiilor familiei (2015); Etape si bariere in orientarea educationala si profesionala (2019); Implicatiile nediferentierii sinelui in functionarea familiilor (2020); The State of Well-Being and the Information Technology (IT) – Digital Well-Being (2021). In 2017 isi depune candidatura la alegerile democratice desfasurate de comunitatea psihologilor si este ales ca membru in Comisia de Metodologie din cadrul Colegiului Psihologilor din Romania, ocupand functia de vicepresedinte al acestei comisii. Este membru al Asociatiei Psihologilor din Romania si contribuie prin activitatea sa didactica, practica si de cercetare la sporirea cunoasterii si la ameliorarea vietii semenilor.