Editura Publica Limbajul corporal digital. Cum sa castigi incredere si sa creezi conexiuni indiferent de distanta - Erica Dhawn

Editura: Publica

Autor: Erica Dhawn

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-722-523-5

Cod Produs: 9786067225235 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Ghidul definitiv pentru comunicarea si conectarea intr-o lume hibrida.

Raspunsuri prin e-mail care vin cu o saptamana mai tarziu. Conversatii video pline de „Vai, scuze, continua” si „Ma poti auzi?!”. Mesaje text ambigue. Punctuatie stranie, pe care nu o poti descifra. E cumva de mirare ca avem nevoie de atat timp si efort pentru a intelege comunicarea? Cum de am pierdut capacitatea innascuta de a ne intelege unii pe altii?

Oamenii se bazeaza pe limbajul corporal pentru a relationa si pentru a consolida increderea, insa, cum majoritatea comunicarii dintre noi are loc din spatele unui ecran, semnalele limbajului corporal traditional nu mai sunt vizibile. Sau sunt? In Limbajul corporal digital, Erica Dhawan combina cercetarile de ultima ora cu naratiunea antrenanta pentru a decodifica noile semnale si indicii care au inlocuit limbajul corporal traditional, indiferent de gen, generatie si cultura. In viata reala, ne aplecam spre interlocutor, ne descrucisam bratele, zambim, aprobam din barbie si facem contact vizual pentru a arata ca ascultam si ca ne pasa. Pe internet, citirea cu atentie este noua forma de ascultare. Exprimarea clara este noua empatie. Si un apel telefonic sau video face cat o mie de e-mailuri.

Aceasta carte iti va transforma neintelegerile zilnice intr-un set de legi pricepute de toata lumea, care incurajeaza conexiunile, indiferent de distanta. Dhawan investigheaza o gama larga de discutii, de la sedinte video cu multi participanti pana la schimburile zilnice de e-mailuri, mesaje text, mesaje instant si conferinte telefonice. Ofera perspective si solutii pentru a ajuta orice persoana sa gaseasca increderea si claritatea intr-o lume in perpetua schimbare.

Indiciile nonverbale sunt vitale pentru a ne intelege unii cu altii. Acum, cand o parte atat de mare din comunicare are loc online si avand in vedere si transferul masiv catre invatarea si munca la distanta, avem nevoie de cartea Ericai Dhawan mai mult decat am avut vreodata. — Sheryl Sandberg, director executiv al Facebook si fondator Lean In si Option B

Sfaturile energice ale lui Dhawan vin in momentul potrivit. Oricine incearca sa-si gaseasca drumul prin noua normalitate a vietii de birou va invata ceva din acest ghid realist al comunicarii productive si pline de respect. — Publishers Weekly

Limbajul corporal digital este un ghid indispensabil pentru o lume a afacerilor intoarsa pe dos de apeluri video, discutiile nesfarsite din grupuri si munca la distanta. Datorita recomandarilor de expert ale lui Dhawan, veti afla cum sa interpretati si sa transmiteti indicii subtile care semnalizeaza increderea, competenta si autenticitatea. Veti descoperi sfaturi practice privind folosirea unor lucruri diverse, de la semnele de exclamatie si pana la emojiuri. Insa, cel mai important, veti intelege ca eficienta in comunicare si colaborare incepe prin a-i aprecia pe altii. — Daniel H. Pink, autorul cartilor A vinde e omeneste, Drive si Cand

Acest volum este unul revolutionar, care va fi citit multi ani de acum incolo. Oamenii deja te judeca dupa cum te prezinti in lumea digitala, insa acum Erica Dhawan te va ajuta sa afli cum sa ai avantajul. — Seth Godin, autorul cartilor Practica, Asta inseamna marketing si Hopul
Erica Dhawan este expert in leadership si speaker recunoscut pe plan global. Ajuta organizatiile si liderii sa lucreze impreuna si, astfel, sa inoveze mai rapid si mai mult. A tinut discursuri in toata lumea si pentru organizatii precum Forumul Economic Global si companii din
Fortune 500, asociatii, echipe sportive si institutii guvernamentale.

Este considerata de Global Gurus unul dintre cei mai importanti experti in management din lume si este fondatoare si CEO al Cotential, o companie care a ajutat liderii si echipele sa foloseasca abilitatile de colaborare ale secolului XXI in mod global. Scrierile ei au aparut in zeci de publicatii, inclusiv Fast Company si Harvard Business Review.

A obtinut un master in administratie publica de la Harvard Kennedy School, un master in administrarea afacerilor de la MIT Sloan si a absolvit Facultatea Wharton de Administrare a Afacerilor a Universitatii Pennsylvania.

Ghidul definitiv pentru comunicarea si conectarea intr-o lume hibrida.