Editura Vellant Fericit pana la adanci batraneti. Cum sa evadam din mitul vietii perfecte - Paul Dolan

Editura: Vellant

Autor: Paul Dolan

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-980-077-5

Cod Produs: 9786069800775 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Sunt de parere ca impactul oricarei naratiuni sociale ar trebui sa fie evaluat in conformitate cu modul in care ii face pe oameni sa se simta. Ar putea suna bine sa fii un om de succes, dar e posibil sa nu‐ti dea un sentiment placut; si, daca nu te face sa te simti bine, nici nu ar trebui sa sune bine. Fiecare dintre noi trebuie sa fie atent la realitatile propriilor experiente, iar in incercarea de a fi fericiti si a nu face rau altora, trebuie sa ne aliniem mai aproape de experientele noastre (care sunt fluide), si nu de etichete (tata, profesor, culturist etc.), care tind sa fie mai rigide.”

„Exista nenumarate povesti despre cum ar trebui sa ne traim viata. Se asteapta de la noi sa fim ambitiosi, sa gasim iubirea vesnica si sa avem grija de sanatatea noastra. Aceste naratiuni sociale deosebit de dominante pot avea rolul de a ne face viata mai usoara, oferindu‐ne indicatii privind comportamentul, si ar putea uneori sa ne faca si mai fericiti. Dar sunt, in esenta lor, povesti – si unele care e posibil sa nu fi fost initial gandite avand in perspectiva oamenii de azi. De aceea multe dintre aceste povesti sfarsesc prin a crea un fel de disonanta sociala prin intermediul careia, in mod pervers, pot face mai mult rau decat bine. Devin ceea ce voi numi capcane narative, care impreuna formeaza mitul vietii perfecte.” (Paul Dolan)

„O carte extraordinara, plina de profunzime si care schimba paradigme sociale.” Nassim Nicholas Taleb, autorul cartii Lebada neagra

„Ideile din aceasta carte sunt fascinante.” Adam Alter, autorul cartii Roz tranchilizant
PAUL DOLAN este profesor si seful Departamentului de Stiinte Economice la London School of Economics and Political Science. A fost profesor-invitat in cadrul Universitatii Princeton si face parte din board‐ul US National Academy of Sciences Panel, organizatie care masoara nivelul national de bunastare emotionala. Este autorul cartii Happiness by design.